Reklama

Ładowanie...

Papież zapowiedział Rok Miłosierdzia – nie ma w Kościele ważniejszego tematu

16.03.2015
Czyta się kilka minut
Wiele lat temu uczyłem w szkole religii. Na jednej z lekcji w szóstej klasie pewien uczeń, który sprawiał wiele kłopotów, krzyknął prowokacyjnym tonem: „A Bóg to jest starym schizofrenikiem!”.
Franciszek spowiada się przed rozpoczęciem nabożeństwa pokutnego w Bazylice św. Piotra, 13 marca 2015 r. Fot. Alessandro Bianchi / AFP / EAST NEWS
J

Już miałem się oburzyć, gdy coś mnie tknęło (Ktoś mnie dotknął?) i spytałem spokojnie: „Co przez to rozumiesz?”. Pytanie stało się początkiem głębokiej i trudnej rozmowy. Okazało się, że za krzykiem chłopca stało autentyczne, dramatyczne doświadczenie: z jednej strony piękna świata stworzonego przez Boga, z drugiej – cierpienia bliskiej mu osoby. Nie potrafił pogodzić w sobie tego, że Bóg obdarza dobrem, ale i pozwala na zło – uznał, że Stwórca ma rozszczepiony umysł. Okazało się, że pod skorupą cynizmu i agresji kryje się serce o wrażliwości daleko przekraczającej moją.
Nie potrafiłem odpowiedzieć na jego pytania. Ale sam fakt, że mógł o swoich odczuciach i przemyśleniach porozmawiać (pierwszy raz w życiu!), że dowiedział się, iż ludzie od wieków zmagają się z podobnym problemem, że może Bogu wykrzyczeć swój ból i że nawet w Biblii zapisano takie krzyczące, zbuntowane modlitwy...

2804

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]