Reklama

Papież o Soborze i Niepokalanym Poczęciu

Papież o Soborze i Niepokalanym Poczęciu

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Maryja ukierunkowała całą drogę Soboru - powiedział Benedykt XVI w kazaniu podczas Mszy w Bazylice św. Piotra (8 grudnia). Liturgię sprawowało 40 kardynałów, 80 arcybiskupów i biskupów. Rozważanie Papież poświęcił przede wszystkim uroczystości Niepokalanego Poczęcia. Wspominał, że jako ekspert soborowy był świadkiem ogłoszenia Maryi Matką Kościoła. Paweł VI wypowiedział wtedy słowa: Mariam Sanctissimam declaramus Matrem Ecclesiae, natomiast ojcowie soborowi odruchowo wstali ze swych miejsc i na stojąco klaskali, oddając hołd Matce Bożej, naszej Matce, Matce Kościoła.
B

Benedykt XVI mówił także o grzechu pierworodnym i wolności człowieka: “Człowiek nie ufa Bogu. Żywi podejrzenie, że Bóg w ostatecznym rozrachunku odbiera mu coś z jego życia, jest konkurentem, który ogranicza naszą wolność i że bylibyśmy w pełni istotami ludzkimi wtedy jedynie, gdybyśmy odłożyli Go na bok". Tymczasem “tylko gdy żyjemy w sposób właściwy ze sobą i dla siebie nawzajem, wolność może się rozwijać. Żyjemy jednak we właściwy sposób wtedy, jeżeli żyjemy zgodnie z prawdą naszego istnienia, to znaczy zgodnie z wolą Boga. Albowiem wola Boga nie jest dla człowieka prawem narzuconym z zewnątrz, które go zmusza, lecz rzeczywistą miarą jego natury, miarą wpisaną w niego i czyni zeń obraz Boga, a więc wolne stworzenie".

Papież mówił też: “w dniu uroczystości Niepokalanego Poczęcia budzi się w nas podejrzenie, że osoba, która wcale nie grzeszy, jest w gruncie...

2800

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]