Reklama

Ładowanie...

Papież, który został z człowiekiem

23.10.2006
Czyta się kilka minut
Po "Karolu. Człowieku, który został papieżem mamy "Karola. Papieża, który pozostał człowiekiem. Ta zręczna gra słów w tytułach dwóch części filmu Giacoma Battiato dobrze pokazuje różnicę między oboma filmami.
P

Pierwszego "Karola" rekonstruowano z zachowanych relacji, czasem posiłkując się wyobraźnią. Drugiego pamiętali wszyscy: scenarzysta, reżyser, aktorzy. A jeśli czegoś nie pamiętali, to mieli pod ręką nadmiar filmowej dokumentacji. Może dlatego film nie drażni, jak pierwszy, bo nie narusza naszych własnych obrazów i wyobrażeń życia Karola, lecz wpasowuje się w zbiorowe i indywidualne wspomnienia, ożywia je, pokazując jakąś część prawdy o pontyfikacie. Nie prawdę cząstkową, a więc zafałszowaną, ale część prawdy, po prostu dlatego, że kino nie dysponuje środkami pozwalającymi pokazać całą prawdę o człowieku.

Film na szczęście nie jest kroniką. Przypomniano najbardziej dramatyczne i spektakularne momenty pontyfikatu (inauguracja, podróż do Meksyku, zamach na placu św. Piotra, wizyta w Nikaragui, pierwsza i druga pielgrzymka do Polski, bliżej niesprecyzowane...

3858

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]