Reklama

Pankowski, czyli Pan Literatury

Pankowski, czyli Pan Literatury

09.11.2009
Czyta się kilka minut
Jest uczulony na wszelkie formy historycznej, społecznej i kulturowej sakralizacji. W zasadzie nie ma takiej dziedziny organizującej życie wspólnoty, której autor "Rudolfa" nie poddałby krytyce.
N

Nie mam rzecz jasna na myśli "pańskości" Pankowskiego, której śladów w jego prozie nie sposób odnaleźć. Przeciwnie: jego pisarstwo wyrasta z oburzenia i niemal organicznej potrzeby wyrażenia sprzeciwu, ale nie wobec tego, co stanowi aktualną i obowiązującą formę społecznych i kulturalnych relacji, lecz wobec tego, co składa się na wewnętrzną chronologię pisarza. W tym sensie autor "Niewoli i doli Adama Poremby" jest "panem literatury", panem bardziej "władnym" niż "władczym", bo nie o pełną przewagę nad językiem i tekstem tutaj chodzi, lecz o pisanie we własnym rytmie i własnym czasie.

Tak powstał np. "Rudolf", opowieść o skomplikowanej znajomości polskiego emigranta, profesora brukselskiego uniwersytetu, z 70-letnim niemieckim homoseksualistą. Utwór ukazał się na początku lat 80. (najpierw w Londynie, cztery lata później w Polsce), kiedy nikt u nas nie mówił...

3589

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]