Reklama

Pani prorok od miast

Pani prorok od miast

07.12.2014
Czyta się kilka minut
„Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” Jane Jacobs nazywana jest najważniejszą książką architektoniczną XX w. Niesłusznie – od jej uważnego czytania zależy także XXI stulecie.
Jane Jacobs (1916–2006) na konferencji prasowej w Lions Head Restaurant. Greenwich Village, Nowy Jork, 5 grudnia 1961 r. Fot. Phil Stanziola / NEW YORK WORLD-TELEGRAM AND THE SUN NEWSPAPER PHOTOGRAPH COLLECTION / LIBRARY
O

Oto Biblia miejskich aktywistów, entuzjastów życia w metropoliach, miłośników swoich dzielnic, obrońców małych parków, rodzinnych sklepów spożywczych, bojowników o zachowanie przystanków autobusowych i budynków przeznaczonych do rozbiórki. Wszystkich ludzi gotowych pikietować kina zmieniane w hipermarkety, ożywiać i cywilizować najbrzydsze, najbardziej zaniedbane części miast, ponieważ instynkt podpowiada im to, o czym Jane Jacobs pisała już przed 50 laty: że miasta kwitną dzięki gęstości i różnorodności życia. Dzięki temu, że jesteśmy unikatowi i trzymamy się blisko. I pod warunkiem, że wszyscy – wcale się na to nie umawiając – doglądamy ulic, chodników i ławek, uważając je za nasze. Ta książka to także wciąż niestępione ostrze, wycelowane w miejskich planistów, przekonanych, że ich wizje działają lepiej niż rzeczywistość.

Amatorka z wózkiem
„Ta książka...

9629

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]