Reklama

Ładowanie...

Pan premier i stół

19.01.2003
Czyta się kilka minut
5

5listopada minionego roku w domu aukcyjnym Sotheby's w Nowym Jorku sprzedano jedyną z wersji „Nenufarów” Claude Moneta z roku 1906, o rozmiarach 88,9 cm na 92,1 cm, za 18 milionów 700 tysięcy dolarów. Nie jest to zresztą żaden rekord. Ten należy do Rubensa, którego „Rzeź niewinniątek” w formacie 142 na 182, olej na desce, a ściśle na sześciu deskach dębowych spojonych horyzontalnie, Sotheby's sprzedał 10 lipca w Londynie za 49 milionów 600 tysięcy funtów, co odpowiadało tego dnia 76 milionom 230 tysiącom dolarów. Tak więc suma 17 i pół miliona dolarów, o której tyle ostatnio słyszymy, nie zadowoliłaby na świecie żadnego poważnego kolekcjonera, skoro nie można za nią mieć nawet jednego obrazu. Inna sprawa, że u nas wystarczyłaby może na wykupienie niemal wszystkiego dobrego, co malowano w Polsce po wojnie.

W piątek 10 stycznia Instytut Polski w Paryżu zainaugurował tegoroczną...

5496

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]