Reklama

Ładowanie...

"Pan moją światłością"

04.01.2004
Czyta się kilka minut
Niskie głosy śpiewają powolnym, melancholijnym rytmem. Wysocy mężczyźni w oliwkowych kurtkach i czarnych czapkach siedzą na polowych łóżkach w przenikliwym chłodzie. Śpiew milknie, jeden z żołnierzy zaczyna czytać Księgę Wyjścia i Psalmy. Głosy wypełniają słabo oświetlone wnętrza pałacu Saddama...
P

Podczas kolacji na stołówce w polskiej “Bazie Babilon" można usiąść wewnątrz budynku, należącego do kompleksu pałaców Saddama, albo na tarasie przy kanale Szatt al-Hilla. Od nadejścia pory zimnej - w Iraku trudno mówić o podziale na lato i zimę - większość zamieszkujących “Bazę Babilon" (po kilku miesiącach zna się już prawie wszystkich, choćby z widzenia) woli jeść w Sali, której ściany zdobi arabski tekst wiersza wychwalającego obalonego dyktatora:

Ty, który jesteś rozkwitem Iraku i jego słońcem

Ty, którego uśmiechem jaśnieje niebo kraju

Ty, który jesteś pochodnią rozświetlającą jego majestat...

Na stołówce jak zwykle tłok i mimo chłodu lepiej wyjść na taras. I oto przy ustawionych prostopadle do kanału stołach widzimy “nowych": zbici w gromadę siedzą czarni, potężnie zbudowani mężczyźni. Rozmawiają głośno i...

5954

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]