Reklama

Pan, dawca życia

Pan, dawca życia

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Czas otworzyć kolejną encyklikę Jana Pawła II. Kolejną nie chronologicznie (napisana została bowiem w 1986 r.), ale treściowo związaną z poprzednimi. Zmarły Papież pozostawił trzy encykliki poświęcone tajemnicy Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Pisał o Bogu pełnym miłosierdzia, o Synu, który jest naszym Odkupicielem, jednak chrześcijanie nie mogą zapominać o troistości Jednego Boga. Jest on Ojcem mieszkającym w niebie, jest Synem, który zamieszkał między nami, ale próżne byłyby dary łaski, gdyby nie został nam dany Święty Duch, ten tajemniczy, niewidzialny gość duszy, zjawiający się tylko pod postaciami wichru, ognia, gołębicy. To On nas uczy, że Jezus jest Panem naszym i całego kosmosu.
K

Każdy z nas od dziecka żegna się “w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". Kościół zawsze tak wierzył, ale dopiero Sobór Watykański II przypomniał z całą wyrazistością obecność Ducha Świętego w Kościele i nauczył nas innego spojrzenia na tajemnicę wiary. Wierzyć, to znacznie więcej niż tylko “na wiarę" uznawać za prawdziwe tezy czy dogmaty, które miałyby stanowić system wyjaśniający świat. Wierzyć, to przede wszystkim: “zawierzyć Bogu". Istotny moment wiary nie zasadza się na tym, że wierzę “w coś", tylko że “wierzę komuś".

***

Mówi się, że człowiek to dusza i ciało. Nie jest to pełna prawda, bowiem człowiek to wymiar nie tylko somatyczny i psychiczny, ale także duchowy: ciało, dusza i duch. Tajemniczego dla niektórych słowa “duch" używają doświadczeni mistrzowie życia wewnętrznego, aby wskazać w każdym z nas miejsce przygotowane...

6818

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]