„Pamiętajcie!”

Cztery ostatnie numery "Tygodnika" ukazały się bez tego tekstu. To stanowczo nie jest w porządku. Zmarłego abp. Józefa nie da się zastąpić, ale zniknięcie rubryki, którą latami pisał, jest po chrześcijańsku nie do pomyślenia.

15.03.2011

Czyta się kilka minut

Autor "Listu do Hebrajczyków" stwierdza: "Pamiętajcie o swych przełożonych, którzy głosili wam Słowo Boże, i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę. Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki" (13, 7-9). Nie wolno nie pamiętać! Nie wolno tak po prostu przyjąć do wiadomości, że był człowiek i go nie ma - było głoszone przezeń Słowo Boże ("okruchy Słowa"), ale dziś pozostaje jedynie lektura w archiwum.

Zdanie z "Listu..." daje do myślenia - począwszy od słowa: "przełożeni". Tak naprawdę jest tam greckie hegoum?noi, tzn. "przewodnicy". "Pamiętajcie o swych przewodnikach..." - obraz Kościoła, jaki się tu ukazuje, to obraz wspólnoty w drodze - w ruchu. Jesteśmy wezwani, by nie zastygnąć w formach, układach, przy biurkach. Jesteśmy w drodze. Idziemy nią za przewodnikami, których Bóg postawił nam na czele. Czasami jednak oni przyspieszają kroku i niespodziewanie (dla nas) dobiegają (przed nami) do celu. My zostajemy w drodze; i w poczuciu nierzadko bolesnej zmienności i niestałości losu. Ale czy owa zmienność nie jest właśnie wpisana w naturę drogi?

Natchniony tekst mówi nie tylko o tym, co zmienne (przewodnicy, którzy odeszli); też o tym/o Tym (!), który jest zasadą stałości: "Jezus Chrystus, wczoraj i dziś, ten sam także na wieki". Tak naprawdę tylko On jest stały; wszystko i wszyscy inni - przygodne.

Siedząc w katedrze lubelskiej kilka ławek od trumny Arcybiskupa podczas jego Mszy pogrzebowej, przypomniałem sobie jeden z jego wykładów, wygłoszonych do nas, studentów, blisko 30 lat temu. Mówił o pięciu "drogach" św. Tomasza z Akwinu - niektórzy nazywają je "dowodami" na istnienie Boga. Mówił, że zasadniczo przekonuje go jeden: dowód z przygodności bytu. I "najłatwiej" wierzy mu się w Boga na cmentarzu - przy grobach ludzi, którzy nie mieli władzy zadecydować ani o swym poczęciu, ani o godzinie śmierci. Dziś myślę, że także "przygodność pasterzy--przewodników" jest najbardziej przekonywającym argumentem za Bosko-ludzkim charakterem Kościoła. Kościół trwa. Słowo Boga, które głosili nam przewodnicy, trwa i znajduje sobie nowe sposoby wyrazu.

Czy taka logika nie jest także wpisana w charyzmat "przewodnika"? Przecież przewodnik z reguły nie mówi o sobie samym. Kiedy oprowadza nas po Krakowie - mówi o historii, zabytkach, kulturze. Kiedy prowadzi w góry - nazywa szczyty, analizuje drogę, która nas czeka, stara się wzbudzić w nas zachwyt nad tym, co jego samego kiedyś urzekło. Przewodnik zawsze wskazuje poza siebie. On sam nie chce być ważny. Ważne jest to, co opisuje. To, co niezmienne.

Dlatego, i tylko dlatego, kiedy ks. Adam zwrócił się do mnie z propozycją "przejęcia" rubryki po Arcybiskupie, po krótkiej chwili zgodziłem się, bo w taki właśnie sposób trzeba nam urzeczywistniać Kościół - w pełnej świadomości tego, co przygodne, i tego, co Stałe. Dlatego także chciałbym, żeby tytuł rubryki pozostał niezmieniony. Nie wiem, czy jest to w zgodzie z prawami autorskimi, ale jest na pewno zgodne z wiarą w Kościół. I z tym, że mamy "pamiętać".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kardynał, arcybiskup metropolita łódzki, wcześniej biskup pomocniczy krakowski, autor rubryki „Okruchy Słowa”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, specjalizuje się w historii Kościoła. W latach 2007-11… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 12/2011