Reklama

„Pamiętajcie!”

„Pamiętajcie!”

15.03.2011
Czyta się kilka minut
Cztery ostatnie numery "Tygodnika" ukazały się bez tego tekstu. To stanowczo nie jest w porządku. Zmarłego abp. Józefa nie da się zastąpić, ale zniknięcie rubryki, którą latami pisał, jest po chrześcijańsku nie do pomyślenia.
A

Autor "Listu do Hebrajczyków" stwierdza: "Pamiętajcie o swych przełożonych, którzy głosili wam Słowo Boże, i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę. Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki" (13, 7-9). Nie wolno nie pamiętać! Nie wolno tak po prostu przyjąć do wiadomości, że był człowiek i go nie ma - było głoszone przezeń Słowo Boże ("okruchy Słowa"), ale dziś pozostaje jedynie lektura w archiwum.

Zdanie z "Listu..." daje do myślenia - począwszy od słowa: "przełożeni". Tak naprawdę jest tam greckie hegoum?noi, tzn. "przewodnicy". "Pamiętajcie o swych przewodnikach..." - obraz Kościoła, jaki się tu ukazuje, to obraz wspólnoty w drodze - w ruchu. Jesteśmy wezwani, by nie zastygnąć w formach, układach, przy biurkach. Jesteśmy w drodze. Idziemy nią za przewodnikami, których Bóg postawił nam na czele. Czasami jednak oni przyspieszają...

3365

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]