Reklama

Pacjent ze wskazaniem: starość

Pacjent ze wskazaniem: starość

17.12.2019
Czyta się kilka minut
„Z premedytacją powodują np. odwodnienie” – mówi młody lekarz w filmie wyprodukowanym przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie.
O

OIL już po raz trzeci – tym razem wspólnie ze stołecznym magistratem – prowadzi akcję „Wspólne Święta” mającą zapobiec narastającemu zjawisku pozbywania się starszych osób z domu na czas świąt. Niemal każdy starszy człowiek ma jedną lub więcej chorób przewlekłych (cukrzycę, niewydolność nerek, chorobę wieńcową itd.), więc o pretekst nietrudno. Procedura jest podobna: wzywa się karetkę lub zamawia wizytę domową i zgłasza objawy, które mogą zostać zweryfikowane tylko na oddziale. A wcześniej np. zaniedbuje się odpowiednie dawkowanie leków.

Lekarze z warszawskiej OIL przypominają, że hospitalizacja może się skończyć np. zakażeniem wewnątrzszpitalnym. Apelują nie tylko o empatię wobec starszych, ale także o rozwiązania systemowe wspierające rodziny: potrzebna jest odpowiednia liczba domów dziennej opieki oraz tzw. ośrodków wytchnieniowych. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Z  „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Studiował historię na Uniwersytecie...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]