Reklama

Ostatnie Mohikanki?

Ostatnie Mohikanki?

03.03.2009
Czyta się kilka minut
Zapytali go: "(…) Czy jesteś Eliaszem?". Odrzekł: "Nie jestem". "Czy ty jesteś prorokiem?" Odparł: "Nie!". J 1, 21
N

Nie łatwo było określić tożsamość Jana Chrzciciela, stosując tradycyjne kategorie, które delegacja jerozolimskich kapłanów i lewitów uwzględniała w swych pytaniach. Czas nabrał tak wielkiego przyspieszenia, że trzeba było poszukiwać zupełnie nowych odniesień, by zrozumieć sens zachodzących przemian. Podobnie i nasze pokolenie doświadcza tempa wyjątkowych przeobrażeń, które w wielu środowiskach sprawiają, że dawne schematy okazują się nieaktualne, a zagubienie tożsamości jawi się jako podstawowy efekt, wymagający głębokiej refleksji w wielkopostnym czasie duchowej przemiany.

Całe szczęście, że wśród tych zawirowań i rozmyć można od długich lat spotykać osoby wyraziste, czytelne, konsekwentne, niczym Jan Chrzciciel. Na łamach "Tygodnika" takim symbolem tożsamości są dla mnie perełki tekstów Ewy Szumańskiej. Zarówno jej radiowe wystąpienia sprzed 30 lat, które...

2549

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]