Reklama

Ładowanie...

Ostatnia podróż Tali Hatuel

16.05.2004
Czyta się kilka minut
Przywódcy obu walczących stron, Ariel Szaron i Jaser Arafat, przekroczyli 75 rok życia i są jeśli nie u kresu kariery, to z pewnością blisko niego. Politycy w tym wieku zwykle dbają o to, jak wspomni ich historia: jako mężów stanu, którzy pozytywnie wpłynęli na dzieje swych narodów, czy w sposób mniej chwalebny. Tymczasem obserwując Szarona i Arafata można odnieść wrażenie, że wcale im się nie spieszy.
-

---ramka 329590|prawo|1---Obaj, premier Izraela i lider Palestyńczyków, postępują tak, jakby mieli do dyspozycji nieograniczony czas; obaj - choć w innych rozmiarach i zakresie - grają na zwłokę. A zwłoka w tym wypadku oznacza, jakkolwiek to brutalnie zabrzmi, kolejne zwłoki: wciąż wzrastającą liczbę ofiar konfliktu, których nawet najbardziej szczęśliwe jego zakończenie już nie wskrzesi. Podejmowane przez różne czynniki międzynarodowe próby przełamaniu impasu w konflikcie izraelsko-palestyńskim i ściągnięcia go z mielizny, na której osiadł, kończą się - przynajmniej dotychczas - niepowodzeniem. Jaka jest tego przyczyna?

Wspólną dla obu przywódców cechą sposobu ich politycznego działania jest dziś to, że obaj są niejako zakładnikami najbardziej skrajnych kół w swoich obozach. Ale od tego wspólnego punktu ich drogi rozchodzą się w przeciwnych kierunkach.

...
8824

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]