Reklama

Nowe-stare kolory Izraela

Nowe-stare kolory Izraela

14.08.2005
Czyta się kilka minut
W Izraelu trwa symboliczna walka na kolory: pomarańczowi przeciwnicy wycofania się ze Strefy Gazy kontra niebiescy zwolennicy premiera Ariela Szarona, który nakazał ewakuację stamtąd żydowskich osiedli. Walkę wizualnie wygrywają ci pierwsi, ale w społeczeństwie przewagę mają niebiescy.
Żydowscy osadnicy
S

Strefa Gazy to drugie obok Zachodniego Brzegu Jordanu terytorium sporne konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Zajęta przez Izrael w 1967 r., pozostaje pod jego nadzorem, choć władzę wewnętrzną sprawuje już Autonomia Palestyńska. Od końca lat 60. ściągali tu żydowscy osadnicy, traktując Gazę jako ziemię izraelską, eretz Israel, mimo że - w przeciwieństwie do Judei i Samarii (dziś na Zachodnim Brzegu) - o Gazie Biblia nie mówi.

Rozwiązanie problemu, jak państwo demokratyczne ma poradzić sobie z 3-milionową mniejszością palestyńską, która w większości podważa prawo Izraela do istnienia, stało się kwestią kluczową dla istnienia państwa żydowskiego w takiej postaci, jakiej życzy sobie żydowska większość. Demografia jest bezwględna: za jakiś czas mogłoby się okazać, że liczba Arabów mieszkających w Izraelu przewyższy liczbę Żydów.

Wszystko to skłoniło...

8701

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]