Reklama

Co kryje Żelazna Kopuła

Co kryje Żelazna Kopuła

29.09.2014
Czyta się kilka minut
Po „wojnie pięćdziesięciodniowej” w Gazie Izraelczycy oglądają się w krzywym zwierciadle. I widzą społeczeństwo pęknięte jak nigdy wcześniej.
Centrum Jerozolimy, wrzesień 2014 r. Fot. Noam Revkin Fenton / FLASH90 / FORUM
M

Mogłoby się wydawać, że życie w Izraelu wraca do normy, a letnia wojna w Gazie, trwająca przez 50 dni, zaciera się w pamięci. Mogłoby, gdyby nie pewne szczegóły, które trudno przeoczyć. Jak pustoszejący tramwaj w Jerozolimie: do niedawna duma mieszkańców i ruchomy pomost między pełnymi nieufności wschodem i zachodem miasta. Od wojny w Gazie – regularny cel napaści izraelskich Arabów, symbol ich niezgody na politykę Izraela. I środek transportu, z którego zrezygnowało już 70 proc. użytkowników.
Inny szczegół to list 43 rezerwistów z Jednostki 8200 (wojskowego wywiadu elektronicznego), który we wrześniu trafił do premiera Benjamina Netanjahu. Jego autorzy sprzeciwili się totalnej inwigilacji Palestyńczyków. Szczegół – zdaniem armii – marginalny, szkalujący Jednostkę 8200, która ma działać według wszelkich norm etycznych. Zdaniem innych: jeden z wielu szczegółów obnażających...

17405

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]