Reklama

Ostatni ścigany

Ostatni ścigany

24.06.2008
Czyta się kilka minut
84-letni Tadeusz Skowyra to ostatni żyjący z komendantów obozów, w których po 1945 r. umarły tysiące Niemców. Polski wymiar sprawiedliwości chce dziś postawić Skowyrę przed sądem.
Tadeusz Skowyra 60 lat temu /fot. Archiwum IPN
"

"Volksdeutsch", w wersji spolszczonej "folksdojcz" - to słowo w języku niemieckim już niemal nie funkcjonuje. Stało się częścią języka polskiego. Gdyby zapytać młodych Niemców - tych, którzy podczas Euro przyczepiają do swych aut niemiecką flagę - co ono oznacza, większość wzruszyłaby ramionami. Ale gdyby zapytać ich rówieśników w Polsce, reakcja byłaby inna. Tu skojarzenia są żywe: volkslista, podlizywanie się okupantowi, kolaboracja.

Słowo Volksdeutscher (rzeczownik) w języku niemieckim oznaczało kiedyś Niemca żyjącego poza granicami kraju. Taki odpowiednik "polonusa". Że Niemcy, podobnie jak Polska i wiele innych krajów, w różnych okresach i z różnych przyczyn starały się nie tylko utrzymywać więzi z pobratymcami daleko od "macierzy", ale też wyciągać z ich istnienia korzyści i robić z nich temat polityczny - ogólnie wiadomo. W latach 30. III Rzesza...

9391

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]