Ładowanie...
Ostatni Mohikanie
Spośród żyjących w Polsce 455 gatunków kręgowców (krągłoustych, ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków) wymarciem zagrożonych jest 130. Prawie połowa z nich, jeśli nie uruchomi się programów ochronnych, ma nikłe szanse przeżycia najbliższych dekad.
Zgodnie z zaleceniami Światowej Unii Ochrony Przyrody, na podstawie m.in. liczebności, zasięgu geograficznego i tempa wymierania, zagrożone gatunki kwalifikuje się do jednej z pięciu kategorii ryzyka. Najistotniejsze są trzy: krytycznie zagrożone, zagrożone i narażone. Do dwóch pierwszych należą gatunki liczone w setkach (nie więcej niż 2,5 tys. sztuk). W Polsce jest ich blisko 50. Liczebność wielu z nich w ciągu ostatnich 10 lat zmniejszyła się o 50 proc.
Koniec wielkich łowów
Kulon ma długie, żółte nogi, piaskowe upierzenie, z białymi paskami na skrzydłach widocznymi...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]