Reklama

Ostatni Mohikanie

Ostatni Mohikanie

18.04.2004
Czyta się kilka minut
W atmosferze hałaśliwych sporów o losy wilka, bez medialnego rozgłosu, dyskretnie, wymierają w Polsce żbik, głuszec, cietrzew, batalion i dziesiątki innych gatunków.
S

Spośród żyjących w Polsce 455 gatunków kręgowców (krągłoustych, ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków) wymarciem zagrożonych jest 130. Prawie połowa z nich, jeśli nie uruchomi się programów ochronnych, ma nikłe szanse przeżycia najbliższych dekad.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Unii Ochrony Przyrody, na podstawie m.in. liczebności, zasięgu geograficznego i tempa wymierania, zagrożone gatunki kwalifikuje się do jednej z pięciu kategorii ryzyka. Najistotniejsze są trzy: krytycznie zagrożone, zagrożone i narażone. Do dwóch pierwszych należą gatunki liczone w setkach (nie więcej niż 2,5 tys. sztuk). W Polsce jest ich blisko 50. Liczebność wielu z nich w ciągu ostatnich 10 lat zmniejszyła się o 50 proc.

Koniec wielkich łowów

Kulon ma długie, żółte nogi, piaskowe upierzenie, z białymi paskami na skrzydłach widocznymi...

11741

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]