Reklama

Oscary rozdane, „Slumdog” triumfuje

Oscary rozdane, „Slumdog” triumfuje

24.02.2009
Czyta się kilka minut
Zamiast o oscarowych nominacjach, od tygodni wszyscy mówili o kryzysie - już pod tym względem odbywająca się po raz osiemdziesiąty pierwszy uroczystość wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej była inna. Od lat 30., kiedy Oscary rozdawano w cieniu rosnącej Wielkiej Depresji, rzeczywistość poza Hollywood nie zaprzątała jego mieszkańców w aż tak poważnym stopniu.
A

Amerykańska Akademia Filmowa nie jest zwykle ciałem szczególnie wrażliwym na polityczne i społeczne trendy swoich czasów; nieraz się też zdarzało, że członkowie tego szacownego ciała przeoczali prawdziwe perły, nagradzając napuszoną miernotę. Aby dowieść tej tezy, wystarczy przywołać rok 1976, rok wielkiej czkawki po zakończonej skandalem prezydenturze Nixona, gdy - konkurując z takimi arcydziełami jak "Sieć" Lumeta, "Wszyscy ludzie prezydenta" Pakuli czy "Taksówkarz" Scorsesego - Oscara dla najlepszego filmu otrzymał... "Rocky". Albo wszystkie okazje, gdy osiągnięcia takich gigantów kina jak Kubrick, Hitchcock czy Bergman nie zostały zauważone. Zresztą, rozdanie dorocznych nagród Akademii nie jest wydarzeniem politycznym ani nawet plebiscytem popularności. To wielki show, organizowany przez Hollywood dla Hollywood. I trzeba przyznać, że w tej kategorii tegoroczna...

5423

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]