Reklama

Operacja ułaskawienie

Operacja ułaskawienie

27.12.2013
Czyta się kilka minut
„Proszę wstawać. Jedzie pan do domu” – tymi słowami, o drugiej w nocy z 19 na 20 grudnia 2013 r., naczelnik kolonii karnej w Siegieży obudził Michaiła Chodorkowskiego, byłego właściciela Jukosu, od 10 lat więzionego pod zarzutem malwersacji.
D

Dzień wcześniej prezydent Putin poinformował, że podpisze dekret o ułaskawieniu „zeka numer jeden” z pobudek humanitarnych. Słowa wcielił w życie z prędkością światła.
Ale Chodorkowski do domu nie pojechał. Jak bohater filmów szpiegowskich, został przewieziony śmigłowcem do Petersburga, skąd samolot należący do niemieckiego przedsiębiorcy zawiózł go do Berlina. Tymczasem w rosyjskich i światowych mediach szalała burza sprzecznych interpretacji. Rosyjska prasa twierdzi, że w listopadzie Chodorkowskiego odwiedzili wysłannicy tajnych służb. Mieli poinformować go o złym stanie matki (cierpi na raka) i perspektywach kolejnego procesu. Podobno zawarto pakt o nieagresji. W rozmowach o uwolnieniu eksmagnata z Putinem miała uczestniczyć „tajna niemiecka dyplomacja”.
Z ostrożnych wypowiedzi Chodorkowskiego na konferencji prasowej w Berlinie wynika, że Kreml obwarował ułaskawienie...

3152

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]