Operacja ułaskawienie

„Proszę wstawać. Jedzie pan do domu” – tymi słowami, o drugiej w nocy z 19 na 20 grudnia 2013 r., naczelnik kolonii karnej w Siegieży obudził Michaiła Chodorkowskiego, byłego właściciela Jukosu, od 10 lat więzionego pod zarzutem malwersacji.

27.12.2013

Czyta się kilka minut

Dzień wcześniej prezydent Putin poinformował, że podpisze dekret o ułaskawieniu „zeka numer jeden” z pobudek humanitarnych. Słowa wcielił w życie z prędkością światła.
Ale Chodorkowski do domu nie pojechał. Jak bohater filmów szpiegowskich, został przewieziony śmigłowcem do Petersburga, skąd samolot należący do niemieckiego przedsiębiorcy zawiózł go do Berlina. Tymczasem w rosyjskich i światowych mediach szalała burza sprzecznych interpretacji. Rosyjska prasa twierdzi, że w listopadzie Chodorkowskiego odwiedzili wysłannicy tajnych służb. Mieli poinformować go o złym stanie matki (cierpi na raka) i perspektywach kolejnego procesu. Podobno zawarto pakt o nieagresji. W rozmowach o uwolnieniu eksmagnata z Putinem miała uczestniczyć „tajna niemiecka dyplomacja”.
Z ostrożnych wypowiedzi Chodorkowskiego na konferencji prasowej w Berlinie wynika, że Kreml obwarował ułaskawienie co najmniej dwoma warunkami: ma on nie mieszać się do polityki i odstąpić od roszczeń z tytułu utraty majątku. Być może warunkiem był też wyjazd za granicę. Z kolei Chodorkowski napisał prośbę o ułaskawienie (przed czym wzbraniał się przez 10 lat) pod warunkiem, że nie będzie to równoznaczne z przyznaniem się do winy.
Wokół okoliczności uwolnienia Chodorkowskiego jest mnóstwo pytań. Dlaczego wybrano tak sensacyjny scenariusz? Dlaczego teraz? Jakiej politycznej dywidendy spodziewa się Kreml? Może chce „oczyścić przedpole”? Przed czym? A może chodzi o coś innego? Powszechne jest przekonanie, że przed igrzyskami w Soczi Putin chce ocieplić swój wizerunek. Może też Kreml uznał, że Chodorkowski już nie jest groźny. Spokorniał: na konferencji, gdy oczekiwano od niego potępienia reżimu, nie powiedział pod adresem Putina złego słowa, nawet namawiał, by nie bojkotować Soczi. Poza tym nie ma w społeczeństwie wystarczającego autorytetu (ciągnie się za nim biznesowa przeszłość), a w ostatnich latach w rosyjskiej polityce pojawili się liderzy nowego typu, którzy dają sobie radę bez niego.
Putin często powtarzał, że „złodziej powinien siedzieć w więzieniu”, że „Chodorkowski ma ręce po łokcie we krwi”. I oto nagle zmienia front, z „pobudek humanitarnych” (nawiasem mówiąc, jednego z oskarżonych w sprawie zamieszek na placu Błotnym niedawno nie wypuszczono na pogrzeb matki; widocznie humanitaryzm stosuje się wybiórczo). Na dodatek akcja uwolnienia Chodorkowskiego odbyła się w trybie ekstraordynaryjnym. I do czego potrzebna była „tajna niemiecka dyplomacja”? Ałła Jaroszynska na portalu „Rosbalt” sądzi, że może chodzić o wymianę Chodorkowskiego za osądzonych w RFN rosyjskich szpiegów (małżeństwo Anschlag), a może o inne cenne dla Putina osoby, które siedzą na Zachodzie.
Może kiedyś dowiemy się o przyczynach operacji „uwolnić Chodorkowskiego”, a może nie. Teraz najważniejsze jest, że wyszedł on na wolność.  
Więcej o amnestii w Rosji, w tym o uwolnieniu dziewcząt z grupy Pussy Riot i działaczy Greenpeace czytaj na blogu Anny Łabuszewskiej na www.tygodnik.onet.pl

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Od początku napaści Rosji na Ukrainę na… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 01/2014