Ojcostwo w Duchu

Ostatnie – i kluczowe – zdanie Arcykapłańskiej Modlitwy Chrystusa (liturgia przypomniała je nam w minionym tygodniu) brzmi: „Objawiłem [im] Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich” (J 17, 26).

05.06.2017

Czyta się kilka minut

Objawiłem” (gr. gnorizo) św. Hieronim oddaje w Wulgacie przez notum facio (dosł. uczynić znanym): notum feci eis nomen tuum et notum faciam. „Facere” znaczy „czynić”, „zrobić” – sugeruje, iż objawienie, którego dokonuje Jezus, nie jest tylko prostym nauczaniem (czy nawet „przepowiadaniem”). Jezus – objawiając nam Boga – nie tylko mówi, ale też czyni, działa. Objawia Boga – Bóg objawia się w Nim – poprzez słowa i czyny. W taki sposób Bóg objawia się w ogóle: przez słowa i czyny. Dość często Jego słowa przychodzą później – by objaśnić Boży czyn. Z reguły Bóg nie „gada” ot tak, bez pokrycia w czynie. W objawieniu nie ma próżnych słów.

Jakie imię Boga Jezus czyni znanym?

Odpowiedź brzmi: Abba – Ojciec (a właściwie „Tata”). W samej tylko Modlitwie Arcykapłańskiej zwraca się do Boga tym imieniem („Ojcze!”) sześć razy! Jezus czyni nam znanym to właśnie imię Boga: Abba.

Czyni to przez przepowiadanie – wtedy, kiedy uczy nas modlitwy „Ojcze nasz”; i wtedy, gdy uczy nas zawierzenia Bożej Opatrzności: Ojciec wasz żywi ptaki… Ojciec wie.

Czyni to przez świadectwo swojej własnej relacji z Bogiem, przeżywanej na sposób dziecka – Syna. Od pierwszej świadomej (zapisanej) wypowiedzi (w dwunastym roku życia): „powinienem być w tym, co należy do mego Ojca” – po ostatnie zdania na Golgocie: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią…” i „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”.

To jednak jeszcze nie koniec. Szczyt owego objawienia sam Jezus opisuje w słowach skierowanych podczas Ostatniej Wieczerzy do Filipa: „Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca” (J 14, 9).

W pierwszej chwili te słowa nie wydają się oczywiste. Czy Jezus rzeczywiście jest najlepszą „ikoną” – obrazem i podobieństwem Ojcostwa?

Czy nie wybrał celibatu za swój sposób życia – bez żony, bez dzieci? Wybrał. To prawda.

Jednocześnie w piśmienniczej tradycji Kościoła (i tej najwcześniejszej, i tej średniowiecznej) dość często można natrafić na teksty, w których Jezus określany jest łacińskim mianem Paterfamilias – tzn. Ojciec rodziny.

Myślę, że biblijną podstawę po temu stanowią wszystkie te miejsca, w których św. Paweł i św. Jan ukazują Go jako Nowego Adama – a więc Ojca nowej ludzkości.

Jezus, przynosząc w sobie pełnię Objawienia, nie tylko swoim słowem i świadectwem objaśnia nam rzeczywistość dookoła, a w niej i nas samych. On przekazuje nam życie. Nie tylko jego rozumienie.

Jako „Ojciec rodziny” pozostaje z nami w trwałej relacji. „Ojcostwo” przecież nigdy się nie kończy – zapewne staje się niesamowitą przygodą w miarę, jak dzieci stają się dorosłe.

Ewangelizacja – do której Jezus zaprasza każdego z nas, i nas razem jako Kościół – kieruje się tą samą logiką.

Nie można wyłącznie o Bogu „mówić” – nawet „przepowiadać” (niezależnie od tego, jak jest to ważne). Potrzebny jest jeszcze czyn świadectwa. Punktem dojścia jest jednak relacja, w której, po pierwsze, dokonuje się przekaz życia, i która – po drugie – nigdy się nie kończy. To tę relację oddaje sławne zdanie Pawła do Koryntian (1 Kor 4, 15): „Choćbyście mieli dziesiątki tysięcy wychowawców w Chrystusie, nie macie wielu Ojców – ja Was zrodziłem”. To jest zdanie mocno skrutujące nasze zaangażowanie i jakość naszych kościelnych działań. ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kardynał, arcybiskup metropolita łódzki, wcześniej biskup pomocniczy krakowski, autor rubryki „Okruchy Słowa”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, specjalizuje się w historii Kościoła. W latach 2007-11… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 24/2017