Reklama

Ojcostwo w Duchu

Ojcostwo w Duchu

05.06.2017
Czyta się kilka minut
Ostatnie – i kluczowe – zdanie Arcykapłańskiej Modlitwy Chrystusa (liturgia przypomniała je nam w minionym tygodniu) brzmi: „Objawiłem [im] Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich” (J 17, 26).
O

Objawiłem” (gr. gnorizo) św. Hieronim oddaje w Wulgacie przez notum facio (dosł. uczynić znanym): notum feci eis nomen tuum et notum faciam. „Facere” znaczy „czynić”, „zrobić” – sugeruje, iż objawienie, którego dokonuje Jezus, nie jest tylko prostym nauczaniem (czy nawet „przepowiadaniem”). Jezus – objawiając nam Boga – nie tylko mówi, ale też czyni, działa. Objawia Boga – Bóg objawia się w Nim – poprzez słowa i czyny. W taki sposób Bóg objawia się w ogóle: przez słowa i czyny. Dość często Jego słowa przychodzą później – by objaśnić Boży czyn. Z reguły Bóg nie „gada” ot tak, bez pokrycia w czynie. W objawieniu nie ma próżnych słów.

Jakie imię Boga Jezus czyni znanym?

Odpowiedź brzmi: Abba – Ojciec (a właściwie „Tata”). W samej tylko Modlitwie Arcykapłańskiej zwraca się do Boga tym imieniem („Ojcze!”) sześć razy! Jezus czyni...

3526

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]