Reklama

Ohydnie splamione kwiaty

06.12.2021
Czyta się kilka minut
W

Wyobraźcie sobie figusa pozującego na bażanta: w ciemkach, z kaczym kuprem pod naleśnikiem, w maniorze i z sing-singami na wierzchu. Krawatto w palmy lub girlsy, spodnie skrojone na dyszlu, w piwnicy woda, odnóża zwieńczone bombowcami na indyjskiej gumie… Co Wam wyszło? Miał wyjść bikiniarz, ale celowo unikałem dekonspirujących określeń w rodzaju plerezy czy słoniny.

Bronisław Wieczorkiewicz definiuje figusa jako „chuligana hołdującego wzorom i modzie amerykańskiej”, jest to zatem odmiana dżolera. Prawdopodobnie bliska fagasa, bo w drugiej zwrotce piosenki „Idzie figus Targową ulicą” „Kiedy słychać dżezu pierwsze trzaski, / szuka figus dla siebie fagaski”. Bażant jest to wczesny synonim późniejszego „kolorowego ptaka”. Kaczy kuper, coś pośredniego między tytusem i fanfanem, to zasadniczo uczesanie na jaskółkę, znaczy się mandolinę. Czyli osławiona plereza, tj. lotnisko, z...

5843

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]