Reklama

Ofiara kosmiczna

Ofiara kosmiczna

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Nasze rozważania o encyklikach nie są systematycznym wykładem; czytamy je w rytmie modlitwy Kościoła. Dlatego pomijając chronologię, sięgam teraz do ostatniej z czternastu encyklik Jana Pawła II, do Ecclesia de Eucharistia. Papież podpisał ją w Wielki Czwartek 2003 r. Powstała już po Wielkim Jubileuszu roku 2000, aby ukierunkować duchową pracę Kościoła w nowym tysiącleciu.
D

Dla Jana Pawła II Eucharystia to samo serce Kościoła, a gdzie serce, tam i życie. Stąd tak ważne jest, by rzeczywiście znajdowała się w samym sercu modlitwy Kościoła, żeby karmiła naszą osobistą modlitwę. Często mamy swe kapliczki, swoich świętych, litanie, książeczki. To szlachetne i pobożne rzeczy, ale - powtórzmy - Eucharystia jest samym centrum życia Kościoła, czyli naszej duchowości.

Z teologicznego bogactwa, jakie omawiana encyklika zawiera, chciałbym wybrać dwa wątki ważne dla kształtowania kultury duchowej każdego z nas.

Sędziwy Papież odsłania w tym dokumencie wiele osobistych przeżyć. Pisze: “patrząc na moje życie kapłana, biskupa, Następcy Piotra, odwołuję się do wielu miejsc, w których było mi dane sprawować Mszę świętą" - i wymienia kościół w Niegowici, parafię św. Floriana, katedrę na Wawelu, w końcu Bazylikę Św. Piotra. Ale...

7436

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]