Reklama

Ofiara

Ofiara

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Gen. Jaruzelski grozi dojeżdżaniem na Dworzec Centralny - tramwajem - na żebry. To w razie, gdyby bracia Kaczyńscy pozbawili go renty generalskiej oraz samochodu i ochrony. Dojazd ma dobry, ale pozę fałszywą. Dyktator stanu wojennego, oskarżony o masakrę robotników wybrzeża 1970 r., chyba zbyt ochoczo przedzierzgnął się w ofiarę demokracji.
J

Jest ofiarą. Ofiarą przemocy rosyjskiej, potem sowieckiej nad trzema pokoleniami jego rodziny, ofiarą złamanej tożsamości, która młodocianego zesłańca zmieniła w kremlowskiego kursanta. Jak zobaczyliśmy w relacjach z Moskwy, 15-letnia kuracja wolnością nie uleczyła go. Czy tak musiało to wyglądać?

Nie. Generał przed wyjazdem twierdził, że nie pojedzie, gdyby jego wyjazd miał zaszkodzić Polsce. Teraz twierdzi, że jego obecność na Placu Czerwonym i wywiady, których udzielił, dobrze Polsce służyły. Tak uważa?

Zapytam inaczej: czy ktoś zadał sobie trud porozmawiania z generałem przed wyjazdem? O stanie naszych stosunków, o afrontach Kremla wobec Polski, o sprawach drażliwych. Minister Rotfeld, minister Przewoźnik mieli obowiązek wytłumaczyć generałowi, że pamiątkowy medal wręczony jemu jedynemu z grona kombatantów polskich będzie fałszem...

2030

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]