Reklama

Lot nad wojennym gniazdem

Lot nad wojennym gniazdem

17.03.2014
Czyta się kilka minut
„Myślę, że to, co się dzieje na Ukrainie – jest straszne. Ale to, co się dzieje w Rosji – jest o wiele straszniejsze” – pisze dziś Borys Chersoński, poeta z Odessy. Co więc dzieje się z rosyjskim społeczeństwem? Czy Putin to dziś Rosja?
Przeciw rosyjskiej interwencji na Krymie, przeciw wojnie... Samotny protest w Moskwie; 2 marca 2014 r. Fot. Dmitry Serebryakov / AFP / EAST NEWS
W

W tych dniach Kreml pospiesznie budzi sowieckie demony: trzeba dać odpór Zachodowi, który finansuje wrogów Rosji; trzeba zewrzeć szeregi i nie zadawać pytań; trzeba wesprzeć Krym, zagrożony przez rządzących w Kijowie uzurpatorów. A przy okazji – przywrócić sprawiedliwość dziejową: zebrać pod berłem Moskwy rozproszone w czasach Smuty ziemie ruskie.
To dzisiejszy program Putina, mający mu zapewnić dożywotnie rządzenie. Kto w Rosji nie wierzy w Putina, ten jest wrogiem i sprzedawczykiem.

EUROMAJDAN KONTRA EUROMAJDOWN
Negatywnym bohaterem książki „Biała gwardia” Michaiła Bułhakowa, opowiadającej o Kijowie w latach 1922-24, jest „Petlura”. Cudzysłów nie jest przypadkowy: ten powieściowy „Petlura” to zbiorowy przedstawiciel niezrozumiałego żywiołu ukraińskiego, buszującego w rozdzieranej wojną domową Rosji Sowieckiej, żywiołu groźnego i...

14000

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]