Reklama

Oferta

Oferta

26.03.2012
Czyta się kilka minut
Po 20 latach niepodległości państwo polskie nie musi już mieć poczucia winy za to, co spotkało Kościół w czasach komunizmu. Inna sprawa, że nasze propozycje opłacają się Kościołowi. Z Michałem Bonim, ministrem administracji, rozmawia Marek Zając
M

MICHAŁ BONI: OFERTA DLA KOŚCIOŁA

Otwiera się nowy rozdział w stosunkach państwo-Kościół, a wywiad z min. Michałem Bonim czytamy jak rządową „instrukcję obsługi” Kościoła. I jak ofertę negocjacyjną, skierowaną do Episkopatu.

Warto zauważyć, że te negocjacje będą przebiegały inaczej niż dotąd. Kiedyś politycy rozmawiali z biskupami w oparciu o standardy dyplomatyczne: dyskretnie, w ciszy urzędów i kurii. Boni stawia na przejrzystość: uważa, że kluczowe projekty powinny funkcjonować jako informacja publiczna, nawet zanim dojdzie do kompromisu. Państwo szanuje i wspiera misję Kościoła, odrzucając model wrogiej izolacji – mówi minister – ale ma też własne pomysły co do ułożenia dwustronnych stosunków. Zwłaszcza że czas poczucia winy za prześladowania w czasach PRL się skończył.

Rząd chce rozmawiać i dojść do wspólnego stanowiska. A gdyby się nie...

24245

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]