Reklama

Odzyskać historię

Odzyskać historię

23.10.2017
Czyta się kilka minut
F

Fabularyzowana biografia Stefana K. to poruszająca opowieść o nazistowskich zbrodniach, o których przez lata milczano. Historia jest prosta i oszczędna w stylu, co tylko potęguje jej porażający efekt. Chłopak, który na przekór terrorowi próbuje wieść normalne życie w okupowanym Toruniu, spotyka na swojej drodze Willego, oficera Wehrmachtu, który w niczym nie przypomina innych żołnierzy. Wzajemna fascynacja szybko przeradza się w miłość. Jej konsekwencje są jednak dla Stefana tragiczne. Trafia do więzienia, gdzie poddawany jest najgorszym torturom i upokorzeniom. Dla więźniów napiętnowanych różowym trójkątem (skazani za homoseksualizm) koniec wojny nie oznaczał wcale powrotu do normalności. Przez lata musieli ukrywać swoją przeszłość (w Niemczech, ale i wielu innych krajach, homoseksualizm był traktowany jak przestępstwo jeszcze przez dekady po wojnie). Niestety, Stefan K. dopiero po śmierci odzyskał swoją historię. ©℗

Lutz Van Dijk, CHOLERNIE MOCNA MIŁOŚĆ, przeł. Agata Chmielewska i Filip Fierek, Korporacja Ha!art, Kraków 2017

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]