Odwaga

Batalia, która przeszła do historii pod nazwą Bitwy Warszawskiej, wbrew skojarzeniom odnosi się nie tylko do walk na przedpolach stolicy, ale do wszystkich zmagań, jakie przez ponad tydzień toczyły się na terenie niemal połowy Polski.

03.08.2010

Czyta się kilka minut

W dniach od 13 do 22 sierpnia 1920 r. na obszarze od Włocławka i Nieszawy na zachodzie, po Włodawę i Białystok na wschodzie oraz od Dęblina i Lubartowa na południu do Łomży i Ostrołęki na północy trwały zacięte boje, w wyniku których udało się najpierw zatrzymać, a później pobić i rozbić nacierające w kierunku Warszawy wojska sowieckiego Frontu Północnego.

Kluczowe znaczenie dla końcowego zwycięstwa miało wyprowadzenie 16 sierpnia polskiego kontruderzenia znad Wieprza - w jego rezultacie dowodzone osobiście przez marszałka Józefa Piłsudskiego dywizje rozbiły jednostki Grupy Mozyrskiej i wyszły na skrzydło oraz tyły głównych sił atakujących polską stolicę. Właśnie ten element zmagań przeszedł do historii sztuki wojennej jako przykład rozstrzygającego manewru, w którym cel został osiągnięty dzięki myśli przewodniej dowódcy, rzetelnej pracy jego sztabu i wysokim umiejętnościom oraz poświęceniu oficerów i żołnierzy na polu walki.

Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 r., a także kolejny sukces odniesiony w bitwie nad Niemnem, pozwoliły zawrzeć pokój, który na niemal dwadzieścia lat ukształtował wschodnie granice

II Rzeczypospolitej. Polska, a najprawdopodobniej także duża część Europy, ocaliły niepodległość i uniknęły sowieckiego totalitaryzmu.

Od tamtych wydarzeń minęło już 90 lat. Jestem przekonany, że mimo upływającego czasu żarliwy patriotyzm ówczesnych Polaków, ich odwaga oraz gotowość oddania Ojczyźnie nawet najwyższych ofiar, wciąż są i mogą być inspiracją dla kolejnych pokoleń. Właśnie dlatego Biuro Bezpieczeństwa Narodowego angażuje się w działania upamiętniające Bitwę oraz popularyzujące wiedzę o jej przebiegu, bohaterach i znaczeniu.

Z wielką przyjemnością zapraszam Państwa do lektury dodatku.

Stanisław Koziej

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 32/2010

Artykuł pochodzi z dodatku „90 lat Bitwy Warszawskiej (32/2010)