Odnowa przez świeckich

Jan Paweł II mianował bp. Stanisława Ryłkę przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich - i jednocześnie podniósł go do godności arcybiskupiej. Kurialista z Polski zastąpił kard. Jamesa Francisa Stafforda, który stanął na czele Penitencjarii Apostolskiej (trybunału zajmującego się odpustami oraz rozgrzeszaniem z kar zastrzeżonych papieżowi).

Abp Ryłko urodził się w 1945 r. w Andrychowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 r. Po dwóch latach pracy w parafii kontynuował studia, zakończone obroną doktoratu na wydziale nauk społecznych Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Po powrocie do Krakowa został wicerektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Równocześnie wykładał teologię praktyczną i socjologię religii w Papieskiej Akademii Teologicznej; w publikacjach naukowych zajmował się przede wszystkim religijnością ludową oraz rolą małych wspólnot i ruchów kościelnych w działalności Kościoła. Był sekretarzem Komisji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich. W 1987 r. objął stanowisko kierownika sekcji młodzieżowej w Papieskiej Radzie ds. Świeckich (m.in. koordynował organizację Światowych Dni Młodzieży w Santiago de Compostela w 1988 r. oraz w Częstochowie w 1991 r.). Od 1992 r. pracował w sekcji polskiej Sekretariatu Stanu.

W grudniu 1995 r. Jan Paweł II mianował go biskupem i sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich. Mszę prymicyjną odprawił wtedy w kościele św. Macieja Apostoła w rodzinnym Andrychowie: “Trzeba było po tej rzymskiej uroczystości wrócić do źródła, którym jest dom rodzinny, kościół parafialny, chrzcielnica, ołtarz, andrychowskie tabernakulum" - tłumaczył wtedy bp Ryłko, który zresztą bardzo często odwiedza Polskę. Jego motto biskupie brzmi: “Lux mea Christus" (“Chrystus moim światłem").

Podczas Kongresu Akcji Katolickiej w Poznaniu (listopad 2001 r.) bp Ryłko mówił: “W minionych stuleciach odnowa Kościoła rozpoczynała się od zakonów, obecnie przychodzi przez ludzi świeckich".

- Abp Ryłko nie jest tylko watykańskim urzędnikiem, co bywa łatwą pokusą w Kurii Rzymskiej - powiedział “Tygodnikowi" Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika “Więź" i członek Papieskiej Rady ds. Świeckich - ale jest również człowiekiem wierzącym i myślącym, i to myślącym samodzielnie. Wielokrotnie przekonałem się, że abp Ryłko cieszy się niekłamanym szacunkiem twórców i liderów wielkich chrześcijańskich ruchów świeckich. Co szczególnie ważne: nie dlatego, że pełni w Watykanie wysoki urząd, ale dlatego, że ma wiele do powiedzenia na temat laikatu. Jest bardzo otwarty na inicjatywy świeckich.

Papieska Rada ds. Świeckich jest urzędem Kurii Rzymskiej, służącym Papieżowi w sprawach związanych z udziałem świeckich w życiu i posłannictwie Kościoła. W 1967 r. Paweł VI powołał Radę Świeckich. Urząd ten gruntownie zreformował, nadając obecną nazwę, Jan Paweł II (jako arcybiskup krakowski przez szereg lat był konsultorem Rady).

Mocą konstytucji papieskiej “Pastor Bonus" z 28 czerwca 1988 r., reformującej Kurię, Papieska Rada tworzy stowarzyszenia, które mają charakter międzynarodowy i zatwierdza ich statuty. Do jej zadań należy “zachęcanie świeckich, aby uczestniczyli w życiu i posłannictwie Kościoła w formie dla nich właściwej, zarówno jako jednostki, jak i jako członkowie stowarzyszeń". Komitet Prezydialny, złożony z kardynałów i biskupów, zbiera się co pewien czas celem przedyskutowania ważniejszych kwestii. Członkami Rady są biskupi, kapłani oraz świeccy: mężczyźni i kobiety ze wszystkich stron świata (z Polski, oprócz Nosowskiego, prof. Michał Seweryński). Spotykają się raz w roku na zgromadzeniu ogólnym. Rada korzysta także z pomocy kilkudziesięciu konsultorów (w ich gronie jest metropolita przemyski abp Józef Michalik). Siedziba Rady znajduje się na placu św. Kaliksta na rzymskim Zatybrzu.

MZ, KAI

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 41/2003