Reklama

Ładowanie...

Odnowa przez świeckich

12.10.2003
Czyta się kilka minut
Jan Paweł II mianował bp. Stanisława Ryłkę przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich - i jednocześnie podniósł go do godności arcybiskupiej. Kurialista z Polski zastąpił kard. Jamesa Francisa Stafforda, który stanął na czele Penitencjarii Apostolskiej (trybunału zajmującego się odpustami oraz rozgrzeszaniem z kar zastrzeżonych papieżowi).
A

Abp Ryłko urodził się w 1945 r. w Andrychowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 r. Po dwóch latach pracy w parafii kontynuował studia, zakończone obroną doktoratu na wydziale nauk społecznych Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Po powrocie do Krakowa został wicerektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Równocześnie wykładał teologię praktyczną i socjologię religii w Papieskiej Akademii Teologicznej; w publikacjach naukowych zajmował się przede wszystkim religijnością ludową oraz rolą małych wspólnot i ruchów kościelnych w działalności Kościoła. Był sekretarzem Komisji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich. W 1987 r. objął stanowisko kierownika sekcji młodzieżowej w Papieskiej Radzie ds. Świeckich (m.in. koordynował organizację Światowych Dni Młodzieży w Santiago de Compostela w 1988 r. oraz w Częstochowie w 1991 r.). Od 1992 r....

3701

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]