Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Odnowa przez świeckich

Odnowa przez świeckich

12.10.2003
Czyta się kilka minut
Jan Paweł II mianował bp. Stanisława Ryłkę przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich - i jednocześnie podniósł go do godności arcybiskupiej. Kurialista z Polski zastąpił kard. Jamesa Francisa Stafforda, który stanął na czele Penitencjarii Apostolskiej (trybunału zajmującego się odpustami oraz rozgrzeszaniem z kar zastrzeżonych papieżowi).
A

Abp Ryłko urodził się w 1945 r. w Andrychowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 r. Po dwóch latach pracy w parafii kontynuował studia, zakończone obroną doktoratu na wydziale nauk społecznych Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Po powrocie do Krakowa został wicerektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Równocześnie wykładał teologię praktyczną i socjologię religii w Papieskiej Akademii Teologicznej; w publikacjach naukowych zajmował się przede wszystkim religijnością ludową oraz rolą małych wspólnot i ruchów kościelnych w działalności Kościoła. Był sekretarzem Komisji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich. W 1987 r. objął stanowisko kierownika sekcji młodzieżowej w Papieskiej Radzie ds. Świeckich (m.in. koordynował organizację Światowych Dni Młodzieży w Santiago de Compostela w 1988 r. oraz w Częstochowie w 1991 r.). Od 1992 r....

3701

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]