Reklama

Odnowa przez świeckich

Odnowa przez świeckich

12.10.2003
Czyta się kilka minut
Jan Paweł II mianował bp. Stanisława Ryłkę przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich - i jednocześnie podniósł go do godności arcybiskupiej. Kurialista z Polski zastąpił kard. Jamesa Francisa Stafforda, który stanął na czele Penitencjarii Apostolskiej (trybunału zajmującego się odpustami oraz rozgrzeszaniem z kar zastrzeżonych papieżowi).
A

Abp Ryłko urodził się w 1945 r. w Andrychowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 r. Po dwóch latach pracy w parafii kontynuował studia, zakończone obroną doktoratu na wydziale nauk społecznych Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Po powrocie do Krakowa został wicerektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Równocześnie wykładał teologię praktyczną i socjologię religii w Papieskiej Akademii Teologicznej; w publikacjach naukowych zajmował się przede wszystkim religijnością ludową oraz rolą małych wspólnot i ruchów kościelnych w działalności Kościoła. Był sekretarzem Komisji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich. W 1987 r. objął stanowisko kierownika sekcji młodzieżowej w Papieskiej Radzie ds. Świeckich (m.in. koordynował organizację Światowych Dni Młodzieży w Santiago de Compostela w 1988 r. oraz w Częstochowie w 1991 r.). Od 1992 r....

3701

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]