Reklama

Od szczęścia do obłędu

Od szczęścia do obłędu

07.12.2010
Czyta się kilka minut
W cieniu Roku Chopinowskiego mija jubileusz innego wielkiego muzyka. Dwieście lat temu urodził się Robert Schumann - romantyczny geniusz.
C

Czy jako artysta Robert Schumann był człowiekiem szczęśliwym? Pytania takie, godzące w sedno życia twórcy, możemy zadawać dopiero wobec kompozytorów działających w XIX wieku, romantycznych par excellence, bo to w owym stuleciu wzmogło się zainteresowanie życiem, w różnych jego przejawach, a w centrum uwagi stanęła osobowość artysty: kompozytor, poeta, malarz, w swoich życiowych perypetiach, z cechami swego charakteru, w swoim poczuciu szczęścia i nieszczęścia.

Schumann, jak sądzę, czuł się szczęśliwszy od innych: przynajmniej w sporej części swego życia i przynajmniej na tym jednym polu: życia małżeńskiego i rodzinnego (to go też odróżnia od Beethovena, Schuberta, Chopina, Liszta, Wagnera, Brucknera, Brahmsa, Czajkowskiego, Mahlera, którzy pełni takiego szczęścia nie zaznali). Zaznał szczęścia dzięki ukochanej żonie (z którą mógł połączyć się po wielu...

18710

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]