Reklama

Oczarowanie i magia

Oczarowanie i magia

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Powieść Gracqa mogłaby być arcydziełem grafomanii. Ale pisarz zręcznie omija rafy i mielizny.
A

Autor tej niezwykłej powieści zmarł w zeszłym roku. Wiele osób dopiero przy tej okazji dowiedziało się, że Gracq jeszcze żyje, a dokładniej - że żył do niedawna. Nic w tym dziwnego, zważywszy, że przeżył 97 lat, w dodatku usuwając się w cień życia prowincjonalnego. Autor uznawany za jednego z największych pisarzy francuskich XX w. pisał pod pseudonimem - jego prawdziwe nazwisko brzmiało: Louis Poirier - i nie należał do żadnego ugrupowania literackiego, choć sam André Breton uważał go za surrealistę.

Zadebiutował w 1938 r., jeśli za debiut można uznać 150 egzemplarzy powieści "W zamku Argol", wydrukowanej przez przyjaciela i niezauważonej przez nikogo. Tym większym zaskoczeniem okazało się nagrodzenie kolejnej powieści nagrodą Goncourtów, której zresztą Gracq nie przyjął. To właśnie "Brzegi Syrtów" - które po polsku ukazują się blisko 60 lat po pierwszym...

4821

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]