Reklama

Oburzeni i wściekli

Oburzeni i wściekli

17.04.2012
Czyta się kilka minut
Nigdy jeszcze w Europie tak wielu młodych ludzi nie kończyło studiów – i nigdy jeszcze bezrobocie wśród nich nie było tak wysokie. W całej Unii bezrobotny jest już co piąty młody człowiek, a wskaźnik ten cały czas rośnie. Także w Polsce.
E

Eleni Katsarea, 27-letnia Greczynka, której historię opowiedziano w reportażu BBC, mogłaby służyć za przykład typowego losu swego pokolenia. Podobnie jak 25-letni Grigoris Panayotopoulos. Eleni skończyła studia ekonomiczne, zna kilka języków – i żyje z zasiłku, który za kilka miesięcy się skończy. W swojej rodzinie była pierwszą osobą, która poszła na uniwersytet. Nie sądziła, że jej marzenia o awansie społecznym tak się skończą. „Mam coś do zaoferowania mojemu krajowi, ale nie mam na to żadnej szansy” – mówiła. Z kolei Grigoris, inżynier, ma szczęście: właśnie dostał pracę – we Włoszech. „Kto wie, może za 10 lat zdecyduję się wrócić do Grecji. Ale w tej chwili planuję zostać we Włoszech” – stwierdził.

Problem Grecji jest szczególny: aż do wybuchu kryzysu w 2010 r. – przez ostatnią dekadę, gdy po przyjęciu euro państwo zadłużało się na potęgę – kolejne roczniki absolwentów...

14623

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]