Reklama

Ładowanie...

Obrażeni na wszechświat

27.05.2008
Czyta się kilka minut
Pan mnie namaścił. Posłał mnie, abym głosił dobrą nowinę ubogim, bym opatrywał rany serc złamanych; (...) abym obwieszczał rok łaski Pańskiej i dzień pomsty naszego Boga. Iz 61, 1n
S

Słowa, które ukazywały istotę misji proroka Izajasza, powtórzy po wiekach Jezus, gdy odczyta je w synagodze w Nazarecie (Łk 4, 18n). Staną się one wtedy swoistym przesłaniem programowym, określającym istotę ziemskiej misji Mesjasza. Znamienne jednak, że z pierwotnego tekstu Jezus opuści wzmiankę przywołującą "dzień pomsty naszego Boga". Pozostawi natomiast wszystkie inne sformułowania akcentujące rolę ubogich, złamanych serc, wyzwolenia, łaski. Pomsta okazuje się więc ostatecznie reliktem przeszłości, z którego należy wyzwolić się w duchowości nowego przymierza.

Modyfikacja tekstu Izajasza nie znalazła zrozumienia u słuchaczy zgromadzonych w dzień szabatu w Nazarecie. Zirytował ich zwłaszcza osobisty komentarz Jezusa, dlatego też - jak pisze św. Łukasz - "na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. Porwawszy się z miejsc, wyrzucili Go z miasta" (Łk 4...

1886

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]