Reklama

Obolałe plecy

Obolałe plecy

20.04.2020
Czyta się kilka minut
Czterdzieści tysięcy. Taką liczbę ludzi do roboty zamierzają ściągnąć w kwietniu specjalnymi czarterami niemieccy rolnicy. I drugie tyle w maju.
PAWEŁ BRAVO
O

Oczywiście mowa o ludziach ze wschodnich rubieży Europy. Tyle udało się wylobbować organizacjom branżowym w resortach odpowiedzialnych za pilnowanie kwarantanny i wszelkich restrykcji. Dotyczy to głównie Rumunów: zostaną przebadani, skoszarowani małymi grupami w gospodarstwach, które mają zapewnić im odpowiednie warunki dwutygodniowej izolacji – oczywiście izolacji od innych ludzi, a nie od pilnej roboty w polu. Szparagi na szczęście wyciąga się na świeżym powietrzu i kucając w sporej odległości od innych zbieraczy, więc w tej kluczowej sprawie rolnik nie musi o nic szczególnego zadbać.

Można założyć, że Niemcy to dostatecznie cywilizowany kraj, by takie skoszarowanie ludzi zależnych we wszystkim od pracodawcy nie doprowadziło do skandali współczesnego niewolnictwa, jakich doświadczali także nasi rodacy na włoskich plantacjach pomidorów czy u angielskich producentów sałaty....

5941

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]