Reklama

Obeliks w Rosji

Obeliks w Rosji

07.01.2013
Czyta się kilka minut
Marzenia o rosyjskim paszporcie są nam obce genetycznie i kierunkowo. Tak obce, że Obeliks z Bardotką swymi deklaracjami paszportowymi wbili ogromny sztylet w nasze biedne serca, po stu zawałach.
M

Mniejsza wydaje się rana, którą zadał nam Obeliks. To człowiek z gruba ciosany. Sympatyczny nosiciel menhirów i pożeracz dzików. Nigdy nie zagrał ani dobrego, ani złego Polaka, więc o głębsze pojmowanie świata go nie podejrzewaliśmy. Lubimy go, ale bardziej przywiązane są doń dzieci niż doświadczeni życiowo tutejsi dorośli. Dzieci, nawet polskie, na temat demokracji rosyjskiej wiedzą dziś mniej więcej tyle, ile Obeliks, i nie mają mu za złe. Z kolei część z nas, dorosłych właśnie, uważa Edwarda Gierka za męża stanu i demokratę wielkiego formatu, a fundamenty pojmowania świata z tego powodu nie kruszeją.

Tak czy owak, Panoramiks Wschodu odurzył Obeliksa gruntownie i efektownie, być może kieliszkiem igristoje, co w nas dorosłych bije, ale nie zostawia w beznadziejnej rozpaczy. Chcielibyśmy oczywiście, by Obeliks kochał cokolwiek innego niż rosyjską demokrację. Skoro jednak jest...

2562

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]