Reklama

Ładowanie...

O dwóch takich, co kradną Oscary

22.02.2016
Czyta się kilka minut
Ennio Morricone otrzymał Oscara za muzykę do "Nienawistnej ósemki" Quentina Tarantino. O najwyższe uznanie amerykańskiej Akademii rywalizował z innym nestorem filmowej kompozycji: Johnem Williamsem.
Ennio Morricone i Quentin Tarantino w Abbey Road Studios po nagraniu ścieżki dźwiękowej „Nienawistnej ósemki”, Londyn, grudzień 2015 r. / Fot. Kevin Mazur / GETTY IMAGES
P

Podsumowując przeszło sześć dekad kompozytorskiej kariery 84-letniego Johna Williamsa, łatwo przesłonić jego dorobek liczbami – tym bardziej że w tym roku otrzymał swoją 50. nominację do Oscara (za „Gwiezdne wojny. Przebudzenie mocy”). Więcej, czyli 59 nominacji, zdobył tylko Walt Disney. Jednak Williamsowi udało się coś znacznie cenniejszego niż 5 Oscarów, 4 Złote Globy i 22 nagrody Grammy. Mało kto potrafi w prosty sposób wyjaśnić, co dokładnie wydarzyło się „dawno temu, w odległej galaktyce” – każdy jednak zanuci temat muzyczny „Gwiezdnych wojen”. Gdy latem w przydomowych ogródkach pojawiają się dmuchane baseny, pod każdą szerokością geograficzną znajdzie się dziecko, które udając rekina, będzie nuciło charakterystyczny motyw z filmu „Szczęki”. „E.T.”, „Indiana Jones”, „Kevin sam w domu”, „Lista Schin- dlera”, a ostatnio saga o przygodach Harry’ego Pottera – właściwie trudno...

10717

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]