Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

06.07.2020
Czyta się kilka minut
29 czerwca – 6 lipca
O

OSTATNI KOWBOJ

Zmarł włoski kompozytor i dyrygent Ennio Morricone. Stworzył brzmienie Dzikiego Zachodu, ale nie lubił, by całą jego twórczość sprowadzać do spaghetti westernów. Pisał dla Joffégo, Leone, Tarantino – filmografia zdobywcy dwóch Oscarów ma dziś ponad pięćset pozycji. Na początku lipca Morricone trafił do rzymskiego szpitala po tym, jak upadł i złamał kość udową. Odszedł kilka dni później, miał 91 lat.

NOWI AKADEMICY

Reżyser Jan Komasa, scenarzysta Mateusz Pacewicz, montażysta Przemysław Chruścielewski oraz reżyserka obsady „Zimnej wojny” Magdalena Szwarcbart dołączyli do grona przyznającej Oscary amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

KRAINA CZUŁOŚCI

Esej „Czuły narrator”, który wygłosiła w ramach wykładu noblowskiego Olga Tokarczuk, otrzymał tytuł najważniejszego europejskiego osiągnięcia artystycznego w ramach Emerging Europe Awards. Wśród wyróżnionych są także serial „Czarnobyl” oraz macedoński dokument „Kraina miodu”. Nagrody przyznano po raz trzeci.

KOSMICZNY KANDYDAT

„Będę kandydował na prezydenta Stanów Zjednoczonych” – ogłosił amerykański raper Kanye West. Swoje poparcie dla muzyka w wyścigu o Biały Dom zadeklarował natychmiast założyciel SpaceX Elon Musk. Do wyborów zostały cztery miesiące.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]