Reklama

Nowy turniej pokoleń

Nowy turniej pokoleń

05.03.1995
Czyta się kilka minut
Dyskusja wywołana pełnym emocji artykułem Grzegorza Musiała (Wielki Impresariat, TP nr 1/95) o młodych pisarzach zatoczyła szerokie kręgi, dowodząc, że temat dojrzał do podjęcia i porusza dziś niemal wszystkich uczestników życia literackiego. To międzypokoleniowe starcie na pozór łatwo opisać: oto generacja czterdziestolatków odgryza się pisarzom i krytykom (żurnalistom?) młodszym o dekadę, odpowiada na zaczepki, obnażając słabości debiutu tej generacji na literackim rynku i piętnując roszczeniowe postawy.
T

Tamci kąsali pierwej w drukowanym w "Gazecie o Książkach" wywiadzie przeprowadzonym przez Jerzego Sosnowskiego, Marcin Świetlicki powiedział wręcz, że starsi poeci przegrali - bo nie piszą. Marcin Baran, Krzysztof Koehler i inni trzydziestolatkowie bywali w swych wypowiedziach jeszcze ostrzejsi. Więc może wreszcie kibic spragniony (literackich) igrzysk otrzyma długo oczekiwaną porcję mocnych wrażeń? W tym kierunku zdaje się zmierzać Jerzy Sosnowski w swoim artykule ("Grześ wśród Rastignaców", "TP" nr 4/95). "Idą czasy, kiedy trzeba głośno krzyczeć, aby się przebić" - powiada. "Ale ten krzyk coś mało treściwy" - narzeka numer wcześniej Julian Kornhauser ("Barbarzyńcy i wypełniacze", "TP" nr 3/95). I pewnie obaj mają rację, trudno im tylko dogadać się co do wartości.

Konflikt pokoleń

Artykuł Kornhausera to zapewne...

26220

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]