Reklama

Nowy test powikłań ciąży

Nowy test powikłań ciąży

10.01.2022
Czyta się kilka minut
M

Medycyna chętnie szuka wskaźników, które z pewnym prawdopodobieństwem zapowiedzą stan zdrowia w przyszłości. Naukowcy z King’s College w Londynie i amerykańska firma Mirvie opracowali test pozwalający z 75-procentową czułością wykryć wśród kobiet ciężarnych te, u których pojawi się stan przedrzucawkowy (preeklampsja) – i to na kilka miesięcy przed pierwszym objawem.

Stan przedrzucawkowy to groźna dla kobiety i dziecka sytuacja, w której ciśnienie krwi ciężarnej wzrasta, pojawia się uszkodzenie nerek, a w ciężkich przypadkach obrzęk płuc. Powikłaniem jest rzucawka, czyli napad drgawek. Szacuje się, że stan ten dotyczy nawet 1 na 12 ciąż.

Naukowcy badając obecne we krwi pacjentek cfRNA (czyli fragmenty materiału genetycznego będące śladem aktywności określonych genów), stworzyli wzorzec prawidłowego przebiegu ciąży, a następnie porównali go z wzorcem obecnym w ciążach powikłanych preeklampsją. Badacze dzięki tej metodzie mają nadzieję wykrywać również inne powikłania ciąży. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Lekarz, popularyzator wiedzy o medycynie i jej historii. Współpracuje z „Tygodnikiem” od 2018 r. Kontakt z autorem na twitterze: twitter.com/KabalaBartek  

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]