Reklama

Nowy duch i stare problemy

Nowy duch i stare problemy

24.04.2005
Czyta się kilka minut
Diagnozowanie sytuacji społecznej, zwłaszcza bezpośrednio po okresie zbiorowych uniesień, naznaczone jest podwójnym ryzykiem błędu. Z jednej strony należy się obawiać mylenia marzeń z rzeczywistością. Z drugiej - konsekwentne pomijanie marzeń w opisie lekceważy fakt, że także one kształtują społeczne wyobrażenia o świecie, wyzwalając niekiedy zadziwiającą energię zbiorowości.
-

---ramka 349980|prawo|1---Przyznajmy: nie wszyscy przeżyli głęboko czuwanie przy umierającym Papieżu, żałobę po Nim i ten niezwykły klimat smutnego, lecz wzniosłego święta. Nie tak wielu z nas wytrwa w składanych w tamtym tygodniu postanowieniach. Nadchodzi trudna codzienność. Zranieni tym, że inni szybciej od nas zaczynają zachowywać się “normalnie", nieraz wracając do niepięknych przyzwyczajeń, sami jesteśmy skłonni do ranienia ich, nie zawsze sprawiedliwie kwestionując ich dobrą wolę, a niekiedy prawo do błędów. Nie spodziewam się bliskiego cudu w życiu społecznym, raczej przeciwnie, obawiam się większych niż dotąd trudności, właśnie ze względu na wzbudzone oczekiwanie, że przeanielimy się wszyscy w mgnieniu oka. Mało jest tak toksycznych substancji, jak zawiedziona nadzieja. Tymczasem cuda, jeśli się zdarzają, przychodzą nierychliwie - nawet po słynnej homilii na...

18133

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]