Reklama

Niezdolni do szczęścia

Niezdolni do szczęścia

22.11.2006
Czyta się kilka minut
ANNA MATEJA: - Wojtek ma 19 lat: chce mieć pracę, zapewnić legalny pobyt w Polsce ukochanej kobiecie i spokojnie żyć. Czyści kominy przemysłowe, pracuje w chlewni, ale ostatecznie zaczyna się zajmować odzyskiwaniem długów dla miejscowego biznesmena-gangstera. Czy obraz rzeczywistości, w której zło wydaje się nieuniknione, wręcz wiszące nad człowiekiem, jest przekonujący i prawdziwy?
J

JOANNA HEIDTMAN: - Ten film jest jak psychoterapeuta, który ujawnia kompleksy i trudności pacjenta nie po to, by go wyleczyć, ale by potwierdzić swoje kompetencje i przedstawić siebie jako osobę wszechwiedzącą i analizującą.

ANNA GIZA-POLESZCZUK: - Coś podobnego irytuje mnie w "kinie moralnego niepokoju", które, inaczej niż np. kino czeskie, pokazywało poprzedni ustrój nie tyle w jego codziennej i małostkowej obrzydliwości, ale przez pryzmat mitów i dramatów, w których używa się pojęć zła i dobra jako ścierających się manichejskich sił. Moralny niepokój zmienił tylko swoją twarz: ryzyko czy konieczność zdrady ideałów w socjalizmie zastąpiło upodlenie w kapitalizmie. To w naszej sztuce, nie tylko filmowej, jest wyjątkowo trwałe - bezustanne wywlekanie brudnych stron.

Byle się nie szarpać

- A jeśli te "...

17662

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]