Reklama

Nieprzewidywalne

Nieprzewidywalne

26.01.2010
Czyta się kilka minut
Prof. Stanisław Lasocki, sejsmolog: Jesteśmy jak kardiolodzy. Wiadomo, że pacjent jest zagrożony zawałem. Ale niech się znajdzie kardiolog, który powie, kiedy zawał wystąpi. Rozmawiał Bartek Dobroch
B

Bartek Dobroch: Dlaczego Haiti? Ostatnie duże trzęsienie ziemi nawiedziło ten kraj 240 lat temu.

Stanisław Lasocki: Ale wcześniejsze już tylko niespełna 300 lat temu. Proces, który prowadzi do trzęsień ziemi, jest dosyć regularny. Ruch płyt tektonicznych w poszczególnych fragmentach ma mniej więcej stałą prędkość. Często ludzie wyobrażają sobie, że są to swobodnie pływające kawałki, jak kra na rzece, które w pewnym momencie się zderzają. Tymczasem nie. Płyty tektoniczne przylegają ściśle jedna do drugiej, a mimo to muszą się przesuwać. Najlepszą analogią jest człowiek w zatłoczonym tramwaju, który usiłuje się przepchnąć do przodu. W końcu to zrobi, ale musi przystawać, działać silnie między ludźmi, żeby się odsunęli. A przy okazji urywa sobie guziki. I to jest właśnie trzęsienie ziemi.

Zależy więc ono od tego, jak...

9783

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]