Reklama

Nieprzewidywalne

26.01.2010
Czyta się kilka minut
Prof. Stanisław Lasocki, sejsmolog: Jesteśmy jak kardiolodzy. Wiadomo, że pacjent jest zagrożony zawałem. Ale niech się znajdzie kardiolog, który powie, kiedy zawał wystąpi. Rozmawiał Bartek Dobroch
B

Bartek Dobroch: Dlaczego Haiti? Ostatnie duże trzęsienie ziemi nawiedziło ten kraj 240 lat temu.

Stanisław Lasocki: Ale wcześniejsze już tylko niespełna 300 lat temu. Proces, który prowadzi do trzęsień ziemi, jest dosyć regularny. Ruch płyt tektonicznych w poszczególnych fragmentach ma mniej więcej stałą prędkość. Często ludzie wyobrażają sobie, że są to swobodnie pływające kawałki, jak kra na rzece, które w pewnym momencie się zderzają. Tymczasem nie. Płyty tektoniczne przylegają ściśle jedna do drugiej, a mimo to muszą się przesuwać. Najlepszą analogią jest człowiek w zatłoczonym tramwaju, który usiłuje się przepchnąć do przodu. W końcu to zrobi, ale musi przystawać, działać silnie między ludźmi, żeby się odsunęli. A przy okazji urywa sobie guziki. I to jest właśnie trzęsienie ziemi.

Zależy więc ono od tego, jak...

9783

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]