Reklama

Nienawiść nas ocali

Nienawiść nas ocali

16.01.2017
Czyta się kilka minut
Mówią o sobie „komuniści”, a na szyi noszą symbol Ahura Mazdy. W irackim Kurdystanie dorasta pokolenie muzułmanów nastawionych wrogo do... islamu.
Kurdyjskie studentki w ruinach cytadeli w irackim Irbilu Fot. Ton Koene / DPA / EAST NEWS
S

Saddamowska armia zaatakowała Halabdżę w piękny wiosenny wieczór. Wróg wił się wśród wąskich uliczek. Przez szpary w oknach właził ludziom do domów, do ust i oczu. Nieświadomi niczego mieszkańcy zapadli w sen, z którego już się nie wybudzili. I podobnie jest z islamem, synu. Islam jest jak napalm; włazi wszędzie, gdzie może, i zatruwa powietrze – kończy niespodziewanie Haudam, a jego 23-letnia latorośl przytakuje z powagą głową. Ojciec chodzi po tym świecie 57 lat, więc zapewne wie, jak się rzeczy mają. To nic, że w piątki odwiedza meczet. Odwiedza, bo musi, a nie, bo chce. Dla Diyara stanowi to ogromną różnicę.

Komunista znaczy ateista

Diyar jest zadziornym chłopakiem, który dopiero co ukończył liceum. Nie ma sprecyzowanych planów na przyszłość. Na razie sprzedaje biżuterię na bazarze w północnym Iraku, ale w planach ma studia z dala od irackiego...

14066

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]