Reklama

Dżihad za płotem

Dżihad za płotem

06.06.2016
Czyta się kilka minut
Erbil i Mosul dzieli 80 kilometrów. Dwa lata temu chrześcijanie schronili się przed prześladowaniami zaledwie godzinę drogi od islamistów.
Fot. Marta Senk
S

Stolica Południowego Kurdystanu stała się nowym domem dla setek chrześcijan uciekających przed obecnymi w Iraku dżihadystami. W 2014 r. porwania, egzekucje, gwałty i przymusowe konwersje na islam stały się codziennością dla osób wyznających religię inną niż bojownicy ISIS – dziś tzw. Państwa Islamskiego (IS).

– Pierwsza fala migracji rozpoczęła się po śmierci Saddama Husajna, gdy bojówki Al-Kaidy uprowadzały nasze dzieci – mówi Jusuf, który przez dwa tygodnie, każdego dnia, krążył między Mosulem a Erbilem, przenosząc swój dobytek do nowego domu. Celem sunnickiej organizacji byli obok chrześcijan także Kurdowie i jazydzi. – Pomimo płacenia haraczu bojownicy Al-Kaidy zabijali członków naszej diaspory – kontynuuje Jusuf. – Iracka policja nie była w stanie nas chronić, więc postanowiliśmy opuścić Mosul i przeprowadzić się do Ainkawy.
Północne przedmieścia Erbilu to jedna z...

4652

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Z tego wniosek, że mają owe święte Księgi czyli Koran i Pismo Święte, wiele wspólnego. Na przykład koraniczne sury o poczęciu Jezusa są bardzo zbliżone do naszych biblijnych wersetów. Takich przykładów jest dziesiątki. Islam to wiarą oparta na miłości. Obowiązuje w niej na przykład święte prawo gościnności. Niestety jak dobrze wiemy, Islam jest wykorzystywany do niespotykanego barbarzyństwa. Robią to ludzie, którzy z Islam wykorzystali do swoich politycznych celów, zaślepiając niektórych wyznawców. Odbierz człowiekowi zdolność do samodzielnego myślenia a stanie się bezwolną maszyną, słuchającą i wykonującą polecenia. Wiara czy niewiara nie ma tu żadnego znaczenia.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]