Niemiecka synagoga

Miejska administracja wspomina na ogół o dzielnicy wokół Rathenauplatz, jednak sami mieszkańcy mówią nie bez sentymentu: Kwartier Latäng. Tę barwną część Kolonii, zamieszkaną przez blisko dwadzieścia tysięcy przedstawicieli pięćdziesięciu narodowości, wyróżnia wielokulturowy charakter. To - można by rzec - tygiel, jak zresztą trafnie głosi ochrzczony tymże mianem znany tam szynk. W sercu dzielnicy za punkt orientacyjny służy strzelista, szeroka fasada synagogi przy Roonstraße.

21.08.2005

Czyta się kilka minut

 /
/

“Chcielibyśmy wspólnie coś zbudować" - oświadczył tutejszy rabin Netanel Teitlbaum, gdy przed czterema laty obejmował ów urząd. Ze szczególnym naciskiem powtarza tę deklarację w ostatnich dniach: “Wreszcie czeka nas w tym domu wielkie wydarzenie". Otóż Benedykt XVI odwiedzi kolońską synagogę w ramach podróży na Światowe Dni Młodzieży. “To dla nas wielki zaszczyt, że nasze zaproszenie przyjął zwierzchnik Kościoła katolickiego" - mówi Abraham Lehrer, członek zarządu gminy. “Ta wizyta ma wielkie znaczenie symboliczne, nie tylko dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego" - twierdzi Constanze Baumgart z gminy. I wyjaśnia: “To wspaniała kontynuacja wizyty Jana Pawła II w rzymskiej synagodze - teraz Papież-Niemiec odwiedzi niemiecką synagogę i żydowską gminę".

I to synagogę z długą, nieraz dramatyczną historią. W 321 r. dekret cesarza Konstantyna po raz pierwszy wspomina żydowską gminę w Kolonii. Tym samym gmina jest nie tylko najstarsza w Niemczech, ale także w ogóle na północ od Alp. W XI w. wierni wyznania mojżeszowego zamieszkiwali dzielnicę - z synagogą - tuż nad Renem. Epoka wypraw krzyżowych i przede wszystkim wielka zaraza w 1349 r. sprowokowały pierwsze pogromy. W 1372 r. rada miejska zakazała Żydom dalszego osiedlania się w Kolonii. Do końca XVIII w. tak dziś sławione za tolerancję miasto pozostawało zatem “wolne od Żydów".

Dopiero pod francuskim panowaniem pojawiła się dla Żydów perspektywa lepszego życia w cieniu katedralnego kolosa. Do 1933 r. ich społeczność wzrosła do 20 tys. Działało wiele synagog, wśród nich - od 1899 r. - ta przy Roonstraße. 9 listopada 1938 r. (tzw. Noc Kryształowa), a potem Szoah przyniosły nie tylko zniszczenie świątyń i licznych sklepów, mieszkań oraz domów, ale także krwawe żniwo jedenastu tysięcy zabitych.

Jednak już w 1945 r. garstka ocalałych założyła małą gminę - przejaw niezłomnej woli życia i samoświadomości. W 1959 r. otwarto odrestaurowaną synagogę, zaś w ubiegłym roku - planowane od dwóch dekad Żydowskie Centrum Społeczne, obejmujące szkołę podstawową, dom seniora, dział socjalny i miejsce spotkań dla pięciu tysięcy członków gminy. Religijnym centrum, przede wszystkim w szabat, pozostała synagoga. Tam właśnie uroczyście przywitany zostanie - odczytaniem fragmentu Tory - Papież. Obok wystąpień członków zarządu gminy i rabina oczekuje się, że głos zabierze także Benedykt XVI. Nowy impuls dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w 60. rocznicę zakończenia wojny? Przewodzący gminie Abraham Lehrer mówi: “Sama wizyta i spotkanie są już jednoznacznym sygnałem porozumienia i przestrogi, aby nie powtórzyły się straszne wydarzenia z przeszłości".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 34/2005