Reklama

Nielojalność

04.05.2007
Czyta się kilka minut
Lojalność, podobnie jak wiele innych wad i cnót, ma charakter niepodzielny. Nie można być trochę nielojalnym. Oczywiście, nielojalność podlega stopniowaniu, ale zarówno nielojalność drobna, jak i bardzo poważna jest zawsze nielojalnością. Nie ma też żadnych okoliczności ubocznych, które usprawiedliwiałyby bycie nielojalnym. Ponadto jesteśmy nielojalni także wtedy, kiedy ten, wobec kogo jesteśmy nielojalni, nic o tym nie wie.
N

Najczęstszą formą nielojalności jest zdrada, klasyczna zdrada małżeńska. Wbrew pozorom i wbrew składanym przy ślubie obietnicom, zdrada nie jest naruszeniem wierności, lecz lojalności. Gdyby tylko chodziło o akt czysto fizyczny, zdradę można by uznać za zachowanie potępiane w pewnych kręgach kulturowych i w pewnych okresach historycznych, a w innych nie. Wszelako zdrada dotyczy naszego związku duchowego i można w tym rozumieniu zdradzić żonę lub męża, ale także przyjaciela czy nawet rodziców lub dzieci. Zdrada to niezachowanie lojalności, jaką obiecywaliśmy wprost słowami lub tylko pośrednio, jaką zakładaliśmy. Zdrada bliskiej osoby nie jest do darowania czy do nadrobienia. Nawet jeżeli zostaje nam to przebaczone, to przebaczenie oznacza tylko tyle, że zdrada nie będzie nam pamiętana, ale my - jako zdrajcy - pozostajemy zdrajcami na całe życie.

Nielojalność...

3863

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]