Reklama

Niektóre fantazmaty

12.04.2011
Czyta się kilka minut
Gdyby w Polsce panowała demokracja, Jacek i Michał Karnowscy mogliby w tygodniku "Uważam Rze" przeprowadzić obszerny wywiad z abp. Józefem Michalikiem, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.
W

W takim teoretycznym wywiadzie Karnowscy mogliby zapytać przewodniczącego Episkopatu o rywalizację dwóch "wizji" osoby Jana Pawła II, kremówkowej i obrońcy życia. Teoretyczna odpowiedź abp. Michalika wskazywałaby na więziotwórcze znaczenie legendy o kremówce.

W teoretycznej, demokratycznej Polsce moglibyśmy przeczytać pytania o to, co myślałby o Polsce posmoleńskiej Jan Paweł II. Wiadomo - teoretycznie przecież można wypowiadać się za zmarłego Papieża.

Abp Michalik w takim hipotetycznym wywiadzie mógłby zwrócić też uwagę na upolitycznienie nieodległych przecież spraw - Katynia i Smoleńska. Dowiedzielibyśmy się, że są "niektóre środowiska" (nawet: "coraz bardziej wpływowe"), którym zależy na rugowaniu takich słów jak "naród" czy "patriotyzm", i na promocji "antywartości". "Część elit" już tymi "antywartościami" operuje, na szczęście historia tę...

2751

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]