Reklama

Niedźwiedź dla Wajdy

Niedźwiedź dla Wajdy

20.02.2006
Czyta się kilka minut
15 lutego podczas uroczystej gali 56. Festiwalu Filmowego w Berlinie Andrzej Wajda odebrał Złotego Niedźwiedzia - nagrodę za całokształt twórczości.
"

"Wręczamy dziś Złotego Niedźwiedzia wielkiemu artyście, który nie tylko robi filmy, ale również tworzy historię" - powiedział dyrektor festiwalu Dieter Kosslick. Laureat dziękował Berlinowi, który mimo złych wojennych wspomnień stał się dlań w latach istnienia Żelaznej Kurtyny miejscem bliskim, skrawkiem wolnego świata położonym najbliżej Warszawy, miastem przyjaciół - niemieckich artystów, myślących o sztuce podobnie jak on.

Po Nagrodzie Kioto (1987), Europejskiej Nagrodzie Filmowej (1990), honorowych Złotych Lwach festiwalu weneckiego (1998) czy wreszcie Oscarze (2000) - wszystkie trudno tu wyliczyć - to kolejny wyraz dobrze zasłużonego uznania dla całości dzieła reżysera, który stał się jednym z wielkich mistrzów światowego kina, jak Fellini, Bergman, Kurosawa... Naszemu Przyjacielowi i Autorowi składamy najserdeczniejsze gratulacje. I czekamy na kolejne...

924

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]