Reklama

Niebo bez Boga?

Niebo bez Boga?

07.09.2013
Czyta się kilka minut
Ciekawe, dlaczego tak łatwo, jakby instynktownie, oburzamy się, gdy ktoś powie nam: „Jesteś podłym człowiekiem. Jesteś grzesznikiem”.
M

Mimo że co niedziela spowiadamy się Kościołowi z naszych grzesznych myśli, słów, uczynków i zaniedbań, to w momencie, gdy ktoś potwierdzi tę prawdę o nas poza ramami wyznaczonymi przez obrzęd, czujemy się dotknięci do żywego. Jak on śmiał, jaka ona bezczelna, żeby tak prosto z mostu, prosto w oczy, tak mnie opluć, obrzucić błotem, tak mnie znieważyć!
Coś niedobrego stało się z nami, chrześcijanami. Z jednej strony, po trzykroć bijąc się w piersi, że aż dudni, przyjmujemy do wiadomości, że jesteśmy grzesznikami – zarówno my, jak i inni, z papieżem na czele. Z drugiej strony, kiedy komuś powinie się noga, na wieść o tym reagujemy zwykle całkiem nie po chrześcijańsku. Nieewangelicznie.
Na podorędziu mamy „amunicję” w postaci obrazy uczuć religijnych, nauki Kościoła. I nic to, że jeszcze przed chwilą mówiliśmy o tym, że człowiek jest drogą Kościoła; nic nie szkodzi, że już...

3622

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]