Reklama

Nie żyje odkrywczyni wielkiej zagadki wszechświata

Nie żyje odkrywczyni wielkiej zagadki wszechświata

09.01.2017
Czyta się kilka minut
Amerykańska astronom Vera Rubin zmarła w bożonarodzeniową noc w wieku 88 lat.
Fot. East News
N

Nie doczekała Nagrody Nobla za odkrycie, które zapoczątkowało badania nad naturą tzw. ciemnej materii, i które zmieniło nasze wyobrażenie o budowie Wszechświata. Rubin, badając w latach 70. ruch wirowy Galaktyki Andromedy, zauważyła, że masa gwiazd jest zbyt mała, żeby wyjaśnić oddziaływania grawitacyjne wewnątrz galaktyk i pomiędzy nimi. Badania Very Rubin doprowadziły do wniosku, że obserwowalna, znana nam, zbudowana z atomów materia to zaledwie 4,9 proc. składu Wszechświata. 26,8 proc. musi zaś stanowić hipotetyczna materia, która ma masę, ale nie oddziałuje ze światłem. Rozwikłanie jej natury (oraz tzw. ciemnej energii stanowiącej 68,3 proc. Wszechświata i jeszcze bardziej tajemniczej) to dziś jedno z największych wyzwań fizyki. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czy to ustalenie z lat 70 XX wieku, że "masa gwiazd jest zbyt mała, żeby wyjaśnić oddziaływania grawitacyjne wewnątrz galaktyk i pomiędzy nimi" jest nadal aktualne? Tyle przecież ostatnio odkryto nowych obiektów we Wszechświecie. Znacznie poprawiła się przecież jakość instrumentów astronomicznych. Teleskopu Hublla w latach 70 jeszcze nie było. Więc jak to jest z tą zbyt małą masą w chwili obecnej? Czy ktoś rozwieje definitywnie moje wątpliwości i zapewni mi spokojny sen:)?
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]