Reklama

Nie tylko połoniny

05.10.2010
Czyta się kilka minut
Dla tych, którzy uważają się za miłośników Bieszczadów, wydana przez IPN antologia "Bieszczady w Polsce Ludowej 1944-1989" to lektura obowiązkowa.
O

Obok spraw już opisywanych - jak konflikt ukraińsko-polski, UPA, przesiedlenia, śmierć Świerczewskiego, internowanie Wyszyńskiego - książka odkrywa świat nieznany. 20 autorów rozbiera tę część kraju na części pierwsze, zarówno dzięki archiwom, jak też zapomnianym dziś publikacjom, np. wydanego w 1975 r. tekstu T. Hoffa "Rozwój komunikacji w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Rzeszowszczyny". Okazuje się, że nawet do rzeszowskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej SB skierowała swych ludzi, którzy mieli prowadzić "ochronę operacyjną" taboru i sondować nastroje wśród pasażerów... Warto zwrócić uwagę na tekst "Między polityką a wypoczynkiem", opisujący wizytę na Rzeszowszczyźnie Josipa Broz-Tito, który prócz tego, że upolował w lasach arłamowskich żubra, wywołał wśród miejscowych rozczarowanie: mimo wizyty o randze międzynarodowej, władze nie zwiększyły zaopatrzenia w...

1974

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]