Reklama

Nie tylko połoniny

Nie tylko połoniny

05.10.2010
Czyta się kilka minut
Dla tych, którzy uważają się za miłośników Bieszczadów, wydana przez IPN antologia "Bieszczady w Polsce Ludowej 1944-1989" to lektura obowiązkowa.
O

Obok spraw już opisywanych - jak konflikt ukraińsko-polski, UPA, przesiedlenia, śmierć Świerczewskiego, internowanie Wyszyńskiego - książka odkrywa świat nieznany. 20 autorów rozbiera tę część kraju na części pierwsze, zarówno dzięki archiwom, jak też zapomnianym dziś publikacjom, np. wydanego w 1975 r. tekstu T. Hoffa "Rozwój komunikacji w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Rzeszowszczyny". Okazuje się, że nawet do rzeszowskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej SB skierowała swych ludzi, którzy mieli prowadzić "ochronę operacyjną" taboru i sondować nastroje wśród pasażerów... Warto zwrócić uwagę na tekst "Między polityką a wypoczynkiem", opisujący wizytę na Rzeszowszczyźnie Josipa Broz-Tito, który prócz tego, że upolował w lasach arłamowskich żubra, wywołał wśród miejscowych rozczarowanie: mimo wizyty o randze międzynarodowej, władze nie zwiększyły zaopatrzenia w...

1974

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]