Reklama

Nie tylko o gazie (PL)

Nie tylko o gazie (PL)

24.11.2011
Czyta się kilka minut
O polsko-rosyjskim biznesie mówi się najczęściej tak: "Polska mogłaby w Rosji zbijać kokosy, ale nie wykorzystuje swoich możliwości, nie zna rynku, nie wie, gdzie inwestować".
W

W tym specjalnym, czwartym z kolei, dodatku polscy i rosyjscy publicyści zastanawiają się, ile prawdy kryje się w tej diagnozie. Jednocześnie nasze stosunki gospodarcze zdominowane są przez kwestie gazu. Czy jednak inne dziedziny nie są bardziej perspektywiczne - zwłaszcza dla Polski? Staramy się także odpowiedzieć na pytania, jak robić interesy na Wschodzie w obecnym układzie politycznym,­ który kontrakty i umowy często uzależnia od humoru polityków i gierek politycznych - i w specyficznych warunkach funkcjonujących wyłącznie na zasadzie, że "jeśli nie posmarujesz, to nie pojedziesz". Piszemy, na czym Polacy robią w Rosji interesy i jakie branże są niszami wartymi odkrycia dla polskiego kapitału. Pokazujemy, jak rozwija się współpraca biznesowa między Warszawą a Moskwą w skali mikro i makro. Portret rosyjskiego oligarchy Michaiła Prochorowa ilustruje los biznesmena, który umiał się w Rosji odnaleźć, wiedział, jak robić pieniądze, by przy okazji nie nacisnąć na odcisk Kremlowi i nie podzielić losu innego znanego dziś całemu światu biznesmena - Michaiła Chodorkowskiego, ale i tak popadł w niełaskę. Władimir Putin pogroził mu palcem, kiedy przekonał się, że Prochorow dobrze odnajduje się też w polityce.

Wszystkie teksty z dotychczas opublikowanych dodatków znajdują się w języku polskim i rosyjskim pod adresem: www.polska-rosja.tygodnik.com.pl

Małgorzata Nocuń, Andrzej Brzeziecki

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, reporterka, ekspertka w tematyce wschodniej, zastępczyni redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej”. Przez wiele lat korespondentka „Tygodnika Powszechnego”, dla którego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]